Kuidas elab Sinu energiapank?

1. juuli 2020 | Psühholoogia, Tervis

Postituse autor: Jaana Ojakäär-Kitsing

Kindlasti oled märganud, kuidas mõni tegevus annab energiat, mõni vähem meelepärane aga justkui imeb ära viimsegi energiapiisa. Sama oled ehk märganud suhetega – mõne inimesega suhtlemine laeb sind energiaga, oled rõõmus ja entusiastlik. Teine inimene toob oma negatiivse hoiakuga – vingumise, nurisemise või laimamisega – energiataseme alla, mõjub raskelt ja muserdavalt. Nii võib olla ka paikadega – mõni paik inspireerib ja annab energiat, mõni paik ei sobi üldse su olemusega ja mõjub kehvasti.

Kõike seda võib vaadata kui energiapanka. Kõik sulle energiat andvad tegevused, suhted ja kohad on justkui sissemaksete tegemine oma pangakontole, energiat röövivad tegurid on samas pangakonto tühjendamine.

Lisaks nimetatud teguritele, võid siinkohal arvestada ka oma tundeid ja mõtteid. Milliste mõtete ketramine kulutab su energiapangast “raha” ja millised mõtted ning tunded on kasulikud investeeringud?

Siin ei ole ühesugust valemit, mis hea või halb, mis võtab või mis annab energiat. Igal inimesel on see erinev.

Eneseanalüüsi hetk

Joonista endale paberile kaks veergu. Pane vasakusse veergu kirja kõik energiaröövlid (mõtted, tunded, tegevused, inimesed, paigad…), mis sind kurnavad ja tühjaks imevad.

Paremasse veergu kirjuta kõik see, mis su patareisid laeb (rõõmustavad suhted, hobid, meelistegevused, inspireerivad kohad, jõudu andvad mõtted ja tunded, asjad, hetked…).

Mis võtab minult energiat? / Mis annab mulle energiat? 

 

Kui tabel on täidetud, siis vaata ausa pilguga vasakut veergu: mida saad seal kirjas olevast oma elust eemaldada, mida vähendada? Kellelt võiksid vajadusel abi paluda? Kuidas neid tegureid muuta või kuidas muuta oma suhtumist?

Vahel me tõesti ei saa valida, mis meie elus toimub, aga meie käes on alati vägi valida, kuidas toimuvasse suhtume, kuidas reageerime. Mõne jaoks on vihmane ilm hea põhjus mossitada, teine naudib vihma värskust ja puhastavat mõju. Antud näite puhul potentsiaalne stressor ehk “vihm” lihtsalt on, selle vastu me ei saa. Aga saame valida, kas laseme sel oma päeva ära rikkuda või tunneme oma ninale langevatest vihmapiiskadest suurt rõõmu. Reaktsiooni valime ise, see ongi üks teadlikkuse tähtis tööriist – võimalus valida, mitte automaatselt reageerida.

Nüüd vaata paremat veergu. Millal sa endale kõiki neid mõnusaid, energiat andvaid kingitusi lubasid? Millal käisid sõpradega väljas, nautisid massaaži, naersid, nii et kõht kõveras? Luba endale, et lood oma igapäeva aina rohkem energiat ja jõudu andvaid tegureid.

Pööra rõhku sellele, et iga päev saaks su energiapank meeldivaga laetud. Võid teha ka nädala plaani ja märkida oma kalendrisse igale päevale vähemalt ühe energiapatarei (parem, kui neid oleks rohkem).

Lae sel suvel oma energiapank korralikult täis!:)

 

Jaana Ojakäär-Kitsing

Oma raamatu “Loova elu teejuht” põhjal

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga