Kas kohaneme või muutume rohkem iseendaks?

14. apr. 2022 | Artiklid, Podcastid

Postituse autor: Anneli Urge

Olen Anneli Urge, 6. taseme holistilise regressiooni terapeut, kuigi minu kutsetunnistus numbriga TAM-0076 ootab alles kätteandmist.
Koroona, mis HRT 18-4 lennu loengud ja praktikumid Holistika Instituudi loodussõbralikest auditooriumidest Zoom’i mustadesse kastidesse kolis, tõmbas kriipsu peale ka eelmise aasta detsembrisse plaanitud pidulikule lõpuaktusele. Koolitatud holistikutena otsustasime käsitleda aega universaalsena, väärtustada ennast ning tähistada koosoldud aastaid piduliku aktusega kaunil maikuul.

Kuigi meie õpingud Holistika Instituudis jäävadki koroonapitserit kandma, ei varjuta see neid uusi algatusi, arenguid ja põnevaid teekondi, mis just koroona kattevarjus alguse said. Tõden uhkusega, et kõik meie lennu noored terapeudid on järjepidevalt oma destruktiivseid käitumis- ja mõttemustreid ning negatiivseid uskumusi teadvustades, sisemaailma sabotööre transformeerides ja välismaailma takistusi trotsides, oma tegeliku kutsumuse leidnud ja oma unikaalset teekonda usaldama kasvanud. Nii mõnigi meie seast on arendanud uusi andeid või teostanud ammu igatsetud lapsepõlveunistusi.

Põlvnen perekonnast, kus kehtis reegel, et laps räägib siis, kui kana pissib, selgusetuks jäi aga, et millal või kas üldse, sest nii labane vestlusteema polnud sobilik, eriti veel külaliste juuresolekul. Malluka kodulehte polnud ka just käepärast, kus segastes asjades kiiresti selget sotti saada. Nii ma siis vaikisin ja hoidsin kõike endale, sest Kukerpillide sõnul polnud neil tarvis teada, mida ma teen. Holistika Instituudis selgus aga, et kõik me oleme sündinud lauljate ja suurte oraatoritena, ka need, kes tundsid end alguses hääletute ja viisipidamatute olevustena. Ilmnes, et kvanthüpet saab teha igal elualal.

2021. aasta detsembris alustasin omanimelise podcastide sarjaga. Kuna koroonapiirangute tõttu oli teraapiaseansse keeruline päriskabinetis läbi viia, aga virtuaalkabinetid polnud paljudele klientidele meelepärased, tuli leida uus väljund. Selleks sai taskuhäälingu vormis teraapilised vestlused eesmärgiga pakkuda inimestele psühholoogilist tuge pidevate elumuutustega toimetulekuks, sisemise tasakaalu hoidmiseks ja suurema heaolu loomiseks keerulistel aegadel. Minu podcasti külaliste sõnal on kaalu ja jutul iva. Ajal, kui meedia kaudu külvatav hirm üritab tervet mõistust halvata, pakuvad sellised vestlused kuulajale hingekosutust ja tasakaalu.

Paljud inimesed on mulle kinnitanud, et langesid Ukraina sõja puhkedes täielikku infosõltuvusse, klammerdudes hirmust tardununa päevade kaupa kõikvõimalike infokanalite külge, teised jälle keeldusid üldse uudiste kuulamisest-vaatamisest ja põgenesid oma paralleelreaalsusse, kus sõda ja koroonat ei eksisteeri.

Tuntud taroloogi Ravi Ramlovi* sõnul on infosõltuvus täiesti mõistetav, sest inimesed vajavad sõjaajal turvatunde säilitamiseks teavet, et kõik läheb hästi. Selle info ootuses klammerdutaksegi infokanalite külge, kus aga oodatavaid positiivseid sõnumeid ei tule. Lisaks uudistele võetakse siis enese teadmata üle ka uudiste tootmises ja edastamises osalevate inimeste emotsioonid, saamata aru, miks ärevus aina kasvab. Ravi Ramlov soovitab meediat õiges doosis tarbida. Otsest vastutust ta hirmu külvamise eest meediale siiski ei pane, mõistes, et turumajanduse tingimustes peavad ka meediakanalid oma eksistentsi õigustama ja toodangut müüma. Kahetsusväärselt on inimesed meedia poolt alati kergesti mõjutatud olnud, sest ega muidu teda neljandaks võimuks riigis kutsutaks. Kas tasub aga kõike täielikult tõe pähe võtta ja enda sisse lasta, mida helesiniste ekraanide vahendusel meie ellu paisatakse ja kus on inimliku taluvuse piir?

Holistilise regressiooni terapeut, psühholoog ja koolitaja Heili Laido** rõhutab, et kõige olulisem on tunda iseennast ja teada, et meil on alati õigus valida. Valida saame ka oma tundeid, reaktsioone ja seda, mis infot me endale sisse kallame. Oluline on see, kuhu oma tähelepanu suuname, sest sinna, kuhu läheb tähelepanu, läheb ka energia.
Taroloog Ravi Ramlov näeb väljapääsu infosõltuvusest keskendumises ajatule, sest ükski sõda ei saa hävitada vaimset varandust, mida inimkond on sajandite vältel loonud – kirjandust, muusikat, filosoofiat. Ta rõhutab, et usu säilitamine inimkonda on meile rasketel aegadel määrava tähtsusega, sest igal hetkel on meil võimalus vabalt valida, kas oleme teiste suhtes kaastundlikud või keerame kõigele selja ja kibestume.

Eesti inimesed on viimaste kuude jooksul näidanud üles enneolematut empaatiat sõjapõgenike suhtes, pakkudes neile praktilist abi ja turvatunnet. Kuigi koroona-pandeemia eraldas ja vastandas viimase kahe aasta jooksul nii riike kui inimesi, pannes meid murelikult küsima, kas Eestis ikka on kõigi inimeste põhiõigused ja -vabadused jätkuvalt kaitstud, suutis Ukraina sõda väheste päevadega kogu vaba maailma konsolideerida. Olen tänulik, et Eestis on endiselt tagatud sõnavabadus, hirmuta, et näiteks sõja kohta „valeinfo“ levitamise eest ootab 15-aastane vanglakaristus. Kuidas me oma õigusi teostame, sõltub meie mõtte- ja tundetarkusest. Kuldne reegel: „Ära kahjusta!“ on aegumatu.

Ravi Ramlov tõdeb, et iga kriis on järelemõtlemise hetk, kus tuleb väärtused ümber hinnata. Kriisid on justkui kaalud, mis kaaluvad välja, millised väärtused jäävad ja millised kaovad. Vaenulikus keskkonnas on inimesel kaks valikut – kas kohaneda või saada rohkem iseendaks. Koroonaga on suur enamus inimesi juba kohanenud. Sõjaga kohaneda on aga oluliselt ohtlikum ja ma väga loodan, et just inimlikkus ei lase sellel juhtuda. Hetkel, mil saame teadlikuks oma surelikkusest, hakkame oma elu eriliselt hindama ja aega teadvustatult kasutama. Elu on hindamatu kingitus ja eriti hinnalise väärtusega on mõtestatud elu.

Ravi Ramlovi ja Heili Laido podcaste saab kuulata siin:
* Ravi Ramlov: alkeemia.delfi.ee/anneli-urge-teraapilised-vestlused-filosoof-ja-taroloog-ravi-ramlov
** Heili Laido: holistika.ee/alkeemia-podcast-anneli-urge-teraapilised-vestlused/

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga