Tervendava puudutuse meister

11. apr. 2022 | Artiklid, Keha, Psühholoogia, Teraapia, Tervis

Postituse autor: Marina Paula Eberth

Taanlasel Peter Munk-Petersenil on eriline anne, ta tunnetab erakordse täpsusega, mis teise inimese kehas toimub. Rohkem kui 30 aastat on ta töötanud manuaalterapeudi ja tervendajana nii Taanis kui Tenerifel, kus ta elas koos oma abikaasa Ingelise Embyga aastatel 2006–2021.

Holistika Instituudi kutsel tuleb Peter Munk-Petersen 2022. aasta maikuus Tallinna, et siin töötada klientidega, kes tema abi vajavad. Peteri ei tule Eestisse esimest korda, koos Ingelisega on nad siin varemgi käinud. Ingelise Emby on minu õpetaja, kelle juurde sattusin terve rea tähendusrikaste juhuste läbi 1996. aastal, et kogeda rännakut, mida tema nimetas psühhospirituaalseks teejuhtimiseks. Kuna mu kogemus oli tervendav ja elumuutev, tahtsin neist rännakutest rohkem teada saada. Nõnda siis juhtuski, et 1997. aasta sügisel istusin Ingelise ja Peteri õdusa maja elutoas koos kümne huvilisega ja algas aastane koolitus. Ka Peter ise oli selles ringis, samuti õppija staatuses.

Tahan rõhutada, et kui ma poleks Ingelise ja Peteriga kohtunud, poleks sellist Holistika Instituuti nagu see on täna, sest Ingeliselt sain oma elu oluliste otsuste tegemisel väga palju tuge. Paljud instituudis õppinud terapeudid tunnevad mõlemat, sest Ingelise, terapeutide vanaema, saatis oma õnnistusega teele holistilise regressiooni terapeutide teise lennu 2010. aastal ja kolmanda lennu 2012. aastal. Kurb, aga Ingelise pole enam meiega. Peale pikka haigust sai Ingelisest 2021. aasta 5. mail ingel ise neil taevastel maastikel, kuhu me kõik ükskord jõuame.

Peter Munk-Petersen on elus karastunud ärimees, kes pööras oma elus uue lehekülje 1990-date alguses, kui asus õppima erinevaid keha tervendamise meetodeid: kranioskraalteraapiat, sidekoe massaaži, vistseraalset ehk siseelundite massaaži, erinevaid keha lõõgastamise tehnikaid, Ida P. Rolfi strukturaalset integratsioon ehk rolfingut,kehalise harmoonia süsteemi, akupunktuuri jmt.

Üldlevinud on arusaamine, et massaaž on tõhus siis, kui massöör su keha jõuliselt sõtkub ja sind põhjalikult läbi klopib. Paljud meetodid ongi mõeldud sümptomite leevendamiseks, nende algpõhjustega ei tegeleta ja nii tuleb terapeudi juures käia kogu aeg, sest kehasse tekivad pinged uuesti. Peter kasutab hoopis teistsuguseid, palju pehmemaid tehnikaid, mille mõju on aga märksa sügavam. Ta otsib kehaliste sümptomite algpõhjusi ja teeb kliendiga koostööd nii füüsilisel, emotsionaalsel kui mentaalsel tasandil.

Peter ise kirjeldab oma meetodit nii: Termin „massaaž“ on väga lai, see võib tähendada väga erinevaid puudutusi. Minu meetod on tervendav manipulatsioonimassaaž. Ma tunnen sama, mida klient oma kehas tunneb ja leian üles kudedes oleva disharmoonia. Kui disharmoonia on mu sõrmede all, siis ma muudan seda tunnet, mis on minu kehas ja kui selle tulemusena toimub muutus kliendi kehas, on paranemine toimunud. Massaaž pole tegelikult massaaž, ma katsun sõrmedega disharmoonia tuuma. Manipulatsioon seisneb selles, et ma teen teadlikult muutusi kliendi kehas, muudan disharmoonia harmooniaks. Sinna, kuhu läheb tähelepanu, liigub energia, me muudame seda, millele keskendume. Näiteks kui ma töötasin sinu jalaga, siis tundsin algul pinget nii enda kui sinu jalas ja seejärel muutsin tunnet omaenda kehas. Ma nimetan seda tervendavaks manipulatsiooniks.

Mind Peteri tervendavad manipulatsioonid aitasid. Tegelikult polnud mul tulemuste suhtes ootusi, sest kui käisin ortopeedi juures, et vabaneda tüütust valust päka all ja varvastes, sain teada, et tegemist on „kaasasündinud ehitusveaga“ ja muud abi pole kui operatsioon. Kui küsisin kiropraktikult, mida ma valesti teen, kas ma peaksin oma rühti ja kõnnakut muutma, sain vastuseks, et mu lülisammas on korras ja tema ei oska mind aidata.

Peter jutu peale palju aega ei raiska, ta võttis mu jala sülle ja süvenes. Peaaegu kahemeetrine mees oskab oma suurte kätega tundlikult vajutada ja turvaliselt venitada just sealt, kus vaja. Oma erakordselt täpse tunnetuse tõttu teab ta suurepäraselt, kus asuvad kliendi kehas pinged ja pikaaegsele kogemusele toetudes on tal mõne hetkega selge, millisest kehapiirkonnast tuleb teraapiat alustada. Teraapia on võimas kombinatsioon teadlikkuse tõstmisest, kehatööst ja liikumisest. Professionaalne puudutus äratab keha intelligentsuse, pingete lahustumine toob kerguse ja heaolutunde ning keha saab ise end tervendama hakata. Muutused on märkimisväärsed, keha lõõgastub, verevarustus paraneb ja valu väheneb.

Tema kommentaarid on mind alati hämmastanud, sest need käivad täpselt muutustega sünkroonis: Vaat nüüd keha lõõgastub! või Näe, nüüd pinge lahustub!  Tahaks küsida: Aga kust sa tead? Peter räägib: Kunagi ammu, kui ma tegin eksamit, siis istus mu massaažiõpetaja lihtsalt nurgas ja teadis kõike, mida meie, 8 inimest, tegime. Siis ma mõistsin, et mina saan ju samamoodi.

Kehaga seotud harjumusi saab muuta, kui klient ise muutustele kaasa aitab. Küllap oled kuulnud ütlust: Anna inimesele kala ja sa annad talle toidu terveks päevaks. Õpeta talle, kuidas kala püüda ja sa annad talle toidu kogu eluks. Peter annab kliendile õnge kaasa, sest ta õpetab, kuidas inimene edaspidi ise ennast aidata saab, et head tulemused püsiksid. Ta näitab harjutuse ette ja jälgib siis tähelepanelikult, kuidas klient seda teeb. Mind õpetas ta uut moodi kõndima, et koormus jaguneks jalataldadele ühtlasemalt ja valud labajalast kaoksid. Ma ise arvasin, et mul on piisavalt sirge selg ja hea rüht, aga Peteri terav silm tabas ära kohad, kus on disharmoonia. Väga väikeste muutustega kehaasendis muutus tegelikult väga palju. Ma sain aru, milles on viga ja minu liigsest koormusest vabanenud varbad on selle üle rõõmsad.

Harjutused, mida ta õpetab, pole ainult kehalised, neis lähevad käiku nii emotsioonid kui uut moodi mõtlemine. Ta kasutab kujundlikke võrdlusi nagu näiteks „las süda kõnnib kõige ees“ või „lase kontroll vabaks, las põlved ise astuvad“. Ja just see aitab, need on märksõnad, mida on lihtne meeles pidada ja mida keha kuulab.

Ühe olulise teema tõstatas Peter ise – terapeudi eetika. Kuna tal on erilised võimed ja juurdepääs väga suurele hulgale klienti puudutavale infole, on selgete eetiliste piiride tõmbamine väga tähtis: Ma pean kogu aeg oma südamega nõu, sest süda teab, kui kaugele klient on valmis minema, millises ulatuses on tervenemine võimalik. Ma tegelen küll kehaga, aga tulemus sõltub sellest, kui palju valusaid emotsioone on klient hetkel valmis vabastama. Ta ise ei pruugi seda piiri teadvustada, aga minu süda ütleb mulle, kus on piir.

Peter tegi oma elus veel ühe julge pöörde. Kui nad Ingelisega 2006 Tenerifele kolisid, teostas ta ühte oma noorpõlveunistust – ta hakkas maalima. Esimesed maalid olid pisut naivistlikud, aga aja jooksul on temast saanud meister. Peteri suur ja soe süda peegeldub väljendusrikastes portreedes, kaunite lillede ja looduspiltide taga on kunstniku enda tundlik loomus.

Mõnda tema maali saab näha Facebooki lehel Artist Peter Munk-Petersen.

Peteri tervendamiskunsti kohta saad täpsemat infot siit.

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga