15 aastat Holistilise Teraapia Instituuti – III osa

1. mai 2013 | Instituudist

Postituse autor: Marina Paula Eberth

logo 15 aastat1. mail 2013. aastal tähistas Holistilise Teraapia Instituut 15. tegevusaasta täitumist. Instituudi looja ja juhataja Marina Paula Eberth vaatab tagasi möödunud ajale.

III osa

Teraapia, tunnustus ja tunnistus

Instituudi terapeudikoolituse on lõpetanud kolm lendu ja me oleme välja andnud 64 tunnistust. Vaata viimase lennu lõpetamise kajastust siit.
Terapeudid töötavad hoolega ja seansside arv, mida terapeudid aasta jooksul läbi viivad, on aukartustäratavalt suur.

6. detsembril 2012. a toimus tähelepanuväärne sündmus – Kutsekojas kinnitati „Täiendmeditsiini ja loodusravi terapeudi kutsestandard, tase 6, spetsialiseerumisega holistilisele regressiooniteraapiale“. Mida see meie jaoks tähendab? Instituudi terapeudikoolituse lõpetajatel on võimalus minna kutsekvalifikatsiooni eksamit tegema ja selle sooritades saavad nad kutsetunnistuse, millel seisab „holistilise regressiooni terapeut“.

Tagasivaates on põnev läbikäidud teed analüüsida ja taas tõdeda, et areng toimub spiraali mööda. Holistiline regressiooniteraapia on oma identiteedi leidnud, otsingud ja elu keerdkäigud on viinud põneva lõpplahenduseni, mille esimene vaatus toimus kümmekond aastat tagasi, kui töötasin Kopenhaagenis Tervisemajas. Ametite rahvusvahelises klassifikaatoris kuuluvad holistilise regressiooni terapeudid tervishoiu tippspetsialistide hulka. Meil on ühine kutsestandard homöopaatide, refleksoloogide, aroomterapeutide, shiatsu terapeutide ning hiina, eesti, tiibeti ja tai loodusterapeutidega. Kuigi töövõtted on erinevad, on kõigi nende spetsialistide töö aluseks holistiline ehk terviklik inimesekäsitlus, mille kohaselt inimese keha, meel ja hing moodustavad lahutamatu terviku ning mõjutades üht osa sellest tervikust saab muuta kogu süsteemi toimimist.

Kutsestandardi tegemine on olnud kollektiivne töö, mille protsessis on osalenud nii instituudi koolitajad kui erapraksistes tegutsevad terapeudid, kellest enamik on koondunud Holistilise Regressiooniteraapia Seltsi. Kui vahel juhtub, et ametlike paberite tegemine on kuiv töö, mis võtab inimestest välja viimsedki elumahlad, siis seda protsessi on juhtinud rõõm ja meil oli tihti erakordselt lõbus. Kutsestandard on kinnitatud ja me võime olla uhked, et tegime koos ajalugu. Aitäh kolleegidele, kes selles on kaasa löönud!

Kas õnn on kannatuse puudumine?

Holistilise regressiooniteraapia areng peegeldab tervishoiu arengu uusi suundi. Aastakümneid on inimeste elu ja psüühikat hinnatud skaalal „ebanormaalne – normaalne“. Kui haiguse sümptomeid ei tuvastata, siis oled „normaalne“. Tervis on haiguse puudumine. Aga mis on normaalne? Tihti on see elu, mille inimesed on võimelised välja kannatama, aga mis elu see on, kui selles on kannatus?

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) määratles 1948. aastal tervist füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaoluna, mitte ainult haiguse puudumisena. Areng on tasapisi toimunud ning viimased aastakümned on skaalale „ebanormaalne – normaalne“ juurde lisanud uue dimensiooni. Uuel skaalal on kolm osa: ebanormaalne – normaalne – optimaalne. Tähelepanu liigub haigustelt, häiretelt ja kannatuste leevendamiselt sellele, mis muudab elu õnnelikuks ja rahuldustpakkuvaks. Teaduslikult uuritakse teemasid nagu õnn, rõõm ja nauding, tugevused ja anded ning töötatakse välja praktikaid, mis aitavad inimestel, peredel ja kogukondadel olla edukad, elujõulised ja õitsvad.

Meditsiinis on haigusekeskse patogeneesi mudeli kõrvale tekkinud tervisekeskne salutogeneesi mudel. Küsimuse „Kuidas diagnoosida ja ravida haigusi?“ kõrval otsitakse vastuseid küsimusele „Kuidas säilitada tervist?“ Tekkinud on vajadus spetsialistide järgi, kes oskavad inimesi aidata muutuste tegemisel juba enne kui haigused jõuavad tekkida, muutes mitte ainult toitumist ja eluviisi, vaid tehes muutusi ka isiksuse tasandil. Teraapiaprotsessis on klient ja terapeut koostööpartnerid ning terapeudi toel saab kliendist iseenda tervendaja. Tema tervis paraneb ja elukvaliteet tõuseb, kui ta muudab oma mõtteviisi, uskumusi, hoiakuid ja tegevust, töötab läbi sisekonflikte ja vabastab kinnikiilunud tundeid. Holistilise regressiooni terapeudid pakuvad just sellist isiksuse tasandil toimivat abi, see on teraapia „normaalsetele“ ja tugi õnneliku elu loomisel.

Õnnelik inimene valdab kolme oskust kolmes ajas: minevik-olevik-tulevik:

  • oskus läbi töötada minevikku, võtta sellest õppetunnid ja minna lasta, mitte klammerduda,
  • oskus elada olevikus ja
  • oskus luua tulevikuperspektiiv, mis annab elule suuna ja mõtte.

Aeg mängib elukvaliteedis olulist rolli – me saame heaolu tunda, tegutseda, teistega suhelda, midagi luua või nautida olles kohal, olevikuhetkes. Olevikku võib kergesti segada rahulolematus mineviku pärast ning hirm ja ebakindlus tuleviku pärast. Holistilise regressiooni terapeudid aitavad oma klientidel minevikku läbi töötada ja luua tulevikuvisiooni, mis on kooskõlas kliendi sisemise olemusega, tema hingega.

Eestlased on harjunud pingutama ja „välja kannatama“, aga võib-olla on nüüd tulnud aeg, et elada elu täiel rinnal, nautides. Armunud olek ravib isegi raskeid haigusi, armunud inimesed on õnnelikud ja rahul ka siis, kui taskud on tühjad ja katus laseb läbi. Ehk on käes aeg armuda endasse ja elusse. Iseendasse armumine ei tähenda egoistlikku enesekesksust, vastupidi, see on tunne, mis teeb rikkaks ja siis on midagi, mida lahkelt teistega jagada.

Salasõna sünd

Instituut on 15 aastat vana, inimese elukaares on see teismeliseiga, ettevõtte puhul on see vanus, kus puberteet on jäänud seljataha. Instituudi täiskasvanuks saamise märgiks on tütre sünd. Salasõna sündis 2012. aasta suvel. Salasõna tiimis on neli instituudiga seotud naist, kes leidsid oma loomingulisele väele väljundi „Hea elu loomise praktikate“ näol. Salasõna esimene juhendatud meditatsioonidega plaat „Parim päev“ ilmus möödunud aasta novembris ning sai kuulajate poolt väga hea vastuvõtu. Me saame oma elu paremaks teha, kui oskame ära kasutada omaenda potentsiaali. Juhendatud meelerännakute järele on suur praktiline vajadus, sest meelerännakud aitavad inimestel õppida just seda, mis hea elu loomisel kõige olulisem – oskus taltsutada tormlevaid mõtteid ja juhtida omaenda meelt. Mediteerimise käigus keha puhkab ja terveneb ning vallanduvad kehale loomuomased heaoluhormoonid. Pärast mediteerimist valitseb kehas rahu, meel on keskendunud ning enesetunne ergas ja rõõmus. Aprillis ilmus Salasõna grupilt juba teine plaat „Keha kiituseks“ ning teostamist ootavaid ideid on veel hulgaliselt.

Vaatame rõõmuga tulevikku

Instituudi arengus on rõõm olnud teejuhiks. Minu unistusest on saanud palju enamat kui ma üldse oskasin kujutleda. Instituudi inimestest on saanud üksteist toetav, elav ja loominguline kollektiiv, meie juures õpib üle 100 inimese. Meie missiooniks on olla inimestele teenäitajaks ja toeks nende enesearengus, et igaühest saaks iseenda parim väljaanne. Ootame kõiki külla sügisel. Plaanime instituudi 15. juubelit tähistada konverentsiga 9. – 10. novembril 2013.
Olete oodatud!

Loe ka:

Kas artikkel oli kasulik? Liitu uudiskirjaga ja saad kord kuus värsked artiklid oma postkasti…

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga