Instituut tähistas 15. aastapäeva suurejoonelise konverentsiga

6. aug. 2014 | Instituudist, Psühholoogia

Postituse autor: Holistika Instituut

Konverents 20139. – 10. novembril 2013 toimus Holistika Instituudi 15. aastapäeva konverents “Kas Surm annab elule mõtte?”

Koos oli ligi 80 toredat külalist ja kaks päeva möödusid lennukalt haaravate ettekannete ja grupiarutelude saatel. Konverents lõppes võimsa lõputseremoonia ja uhke peotordiga.

Suur osa konverentsi põnevatest ettekannetest on jõudnud ka videolindile. Siit leiad ülevaate konverentsist, videosalvestusi ning slaide.

Head lugemist ja vaatamist!

 

Konverentsi programm ja ettekanded:

Laupäev, 9. november 2013

Esimene konverentsipäev hõlmas endas mõttelendu käivitavaid ettekandeid ja arutelusid. Saime osa põnevatest lugudest ja kogemustest, teoreetilistest ja filosoofilistest vaatenurkadest.

Esinejateks olid Instituudi säravad eestvedajad ning koolitajad: Marina Eberth, Katariina Martens, Heili Laido ning Kristiina Garancis. Lisaks inspireerisid meid külalisesinejad: Mare Pork, Jaan Tammsalu, Andres Adamson ja Airi Värnik.

Ettekanded teemal: „Kas surm annab elule mõtte?“

Marina Paula Eberth – Tervituskõne.

    ***

Marina Paula Eberth – Elust ja surmast universumi seaduste valguses. Ettekande sisuks on surma filosoofiline käsitlus universumi seaduste põhjal.

    ***

Mare Pork – Surm kui põhiväärtus. Inimese kõikvõimsuse otsingud. Millised on kõige tervislikumad suhtumised surmateemasse?

    ***

Andres Adamson – Surm Tiibeti budismis. Surma aspektidest. Mis juhtub surma käigus elementidega inimese kehas? Bardo seisunditest, ehk vaheseisunditest peale surma ja enne uuestisündi.

    ***

Katariina Liisa Martens – Patu palk on …? Uku Masingu kirjatükkide ja inimeste räägitud lugude põhjal vaadeldakse ja mõtestatakse ettekandes patu mõju elukäigule. Kas patused surevad varem? Kuidas mõjutab inimese elu patust ja patustamisest hoidumine?

    ***

Airi Värnik – Surmaihalus & surmahirm. Ettekandes mõtiskletakse teemadel, miks mõned inimesed valivad surma, kellele kuulub elu, millised eetilised probleemid kaasnevad eutanaasia ja assisteeritud suitsiidiga ning surmanuhtluse ja abordiga, mis on suitsiiditerrorism.

    ***

Heili Laido – Surm ja inimlikud tunded. Kuidas näha surmaga seonduvaid emotsioone, süütunnet ja hirmu, abilistena eluülesande realiseerimisel? Kas on võimalik hirmu ja süütunnet asendada tänutundega?

    ***

Jaan Tammsalu – Surma tähendus Eestimaal. Sellel maalapil, mida täna Eestimaaks kutsutakse, on suhtutud surma kui lävepakku kahe elu vahel. Täna on teisiti, kuid midagi endisest on inimestes veel olemas ja neid on võimalik aidata.

    ***

Kristiina Garancis – Poeetiline surm. Kirjandusliku ja psühholoogilise surmakäsitluse sulam. Kui mõni aeg tagasi vahendas neid kahte maailmakirjandus, muusika ja kunst, siis tänapäeval on inimkonna teadvus avardunud. Holistiline regressioon eelmistesse eludesse aitab läbielatul liituda isikliku elulooga ning annab reaalsele elule uue dimensiooni – hingeplaani. Pole hirmu tundmatu ees ning siin- ja sealpoolsuse vahel on loomulik koostöö.

Avatud diskussioonid

***

Pühapäev, 10 november 2013

Teine konverentsipäev oli täitunud praktiliste arutelude ja juturingidega, teemal “Väärikas suremine ja suremise kunst.” Konverents lõppes lõputseremoonia ja sünnipäevatordiga.

Grupitööd teemal: „Väärikas suremine ehk suremise kunst“

  1. Kuidas surra õnnelikult? Mida teha, et surra õnnelikult?
  2. Kas surma aeg on määratud või saab seda mõjutada?
  3. Surm kui lõpp ja uus algus.
  4. Depressioon kui sisemine surm.
  5. Surm kui kergendus.
  6. Mida on inimkonnale tähendanud surma eitamine?
  7. Mis siis juhtuks, kui surma ei oleks?
  8. Kuidas saab ennast kaotusvalus aidata?

Lõpumeditatsioon

teine päev2

 

Instituudi seinad olid konverentsi ajal kaetud sisukate tsitaatidega elu ja surma teemal.

Loe tsitaadikogu siit!

 Konverentsi teine päev

 

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga