Uhuu laul

6. sept. 2022 | Artiklid

Postituse autor: Sven Konga

/ In memoriam Sven Konga /

Veebikongressi vaheajal lugesin Sirbist ühte Mathura artiklit ja see omakorda viis mind edasi mõtteid arendama. Mathura kirjeldab oma artiklis pandeemia narratiive. Eesti täiend-ja alternatiivmeditsiini ümber on aga tekkinud uhuu narratiiv. Kui aus olla, siis on olemas veel libaravi ja Terviseameti ebaravi mõiste, aga viimane on minu arvates ebaõnnestunud. Ebaõnnestunud just Märt Avandiga tehtud videote tõttu …

Aga jääme uhuu juurde ja uurime, kes ja millal on uhhuutanud ja millistel elujuhtudel seda mõistet tegelikult kasutatakse.Kes see uhuu-seltskond siis on? Esimene, mis mul uhuuga seoses pähe tuleb, on muidugi Tarantino „Kill Bill 1“, Uma Thurman ja „jaapani garaažiroki bändi The 5.6.7.8“ uhuu laul (i k Woo Hoo). Pole paha seltskond. Sissejuhatuseks võiksite seda kohe kuulata. https://www.youtube.com/watch?v=s5wQNywy3GY Panen siia tõlke ka, siis saate kaasa laulda.

Uhuu uhuhuu Jeee Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Uhuu uhuhuu Oo, jeee

Tegelikult vaatasin ma kohe mõned Kill Billi lõigud üle. Uma Thurmani ja Sonny Chiba Hattori Hanzō stseen on endiselt vaimustav.
Siis muidugi Uhhuduur1, harrastusspordivõistkond, nagu nad ise ütlevad. „Miski pole võimatu kuni pole tõestatud vastupidist“, on nende lipukiri. Ja Wenna rohumaaveise tutvustustest ei ole ma Eesti televisioonis midagi müstilisele kogemusele lähedasemat näinud.

Müstika moodi asi = uhuu. Oiva Toikka „Uhuu“2 ehk üks legendaarsetest soome disaineritest ja suur klaasist Iitala öökull. Väga imestunud öökull.

„Uhuu eksirännakud“ Shooom’s Odyssey (Belgia 2019)3 on joonisfilm, mis jutustab väikesest öökullipojast, kes koorub munast just siis, kui ümberringi puhkeb suur torm, mis paiskab ümber ka tema pesapuu.
Felix Moori loetud Oskar Lutsu följeton „Härra Uhuu oli haige”. Helisalvestatud 1928. ERR arhiivist kuulatav.4 Mõni ütleb „uhuu“ ja mõni „uhhuu“. Kuidas siis õige on? Sõnaveeb ütleb, et need on sünonüümid.

Peale selle leidsin järgmist: Uhuu kui hüüdsõna tähendab:
1. kutsuvat hüüatust (ka kedagi otsides). „Uhuu, kus te olete?“
2. väljendab ja rõhutab rõõmu „Uhsajutt, ehhehee!“, „Uhuu! Lõbu laialt!“
3. annab edasi öökulli häälitsust.

Uhuu kui nimisõna käib „kellegi või millegi ebateaduslikuks või muidu kahtlaseks peetava kohta, harilikult seoses mitmesuguste para- ja alternatiivõpetustega“. Näitena on toodud lause: „On tekkinud igasugu uhuusid, kel pole väljaõpet ja kes lubavad teha tont teab mida.“

Hüüdsõna osa on täiesti arusaadav, aga nimisõna tähenduse päritolu kohta mingeid seletusi Sõnaveeb ei paku.
Leidsin sealtsamast ka tegusõna „uhhuutama“. Uhuu-seltskond võiks ju midagi sellist teha. Tegusõna „uhhuutama“ tähendab:
1. korduvalt „uhuu” tegema (harilikult öökulli kohta) „Õhtust vaikset aega täidavad kakuliste uhhuutavad hõiked.“
2. kutsuvalt, märku andvalt hüüdma. „Seenelised uhhuutasid metsas“.

Ja kui uhhuu-uuringuga edasi minna, siis ei saa muidugi üle ega ümbert –Tuglase „Popi ja Huhuu“5 ning sellel põhinev Gerda Kordemetsa näidend ja Riho Undi animafilm. Theatrumi lavastust ilmselt ei õnnestu enam vaadata. Novell ise on kirjutatud 1914. aastal. Mulle tundub, et Tuglas vihjab vajadusele oma piire ületada, hirmu tundmatuse ees hajutada ja omavahel suhelda. Aga muidugi võib siit teha ka järelduse, et kui meie oleme uhuud, siis nemad on popid. Natuke muusikat, harrastusporti ja rohumaaveiseid, klaasist lind, midagi lastele, kuulake klassikuid, lugege sõnaraamatuid ja Tuglast. Nagu „Plekktrummi“ lõpp, kus külaline soovitab kultuurielamust. Siin soovitame uhuu-elamusi. Kriitika mõttes pean ütlema, et analüüsi tehes olin täiesti erapoolik ja jätsin välja selle, mis ajakirjandusest niikuinii juba teada. Aga kui me ise oma narratiivi eest ei hoolitse, siis hoolitsevad selle eest teised. Sõna „narratiiv“ kasutan siin Mathura pärast, ise ütleks, et see on lugu. Kui aga korralikult plekktrummi teha, siis soovitan lugeda Margus Oti „Muusikat ja muundust”6. Lugesin ja „ei tundnud kolm kuud liha maitset”.

Sven Konga

Viited:
1 https://www.facebook.com/uhhuduur/
2 Toikka Uhuu https://is.gd/PsD8bX
3 https://etv2.err.ee/1013393/uhuu-eksirannakud
4 https://klassikaraadio.err.ee/743934/jutujarg-harra-uhuu-oli-haige
5 http://www.litterature-estonienne.com/tuglaspopiest.html
6 https://www.tlu.ee/pood/home/339-muusika-ja-muundus.html

Artikkel on varasemalt ilmunud 24. augustil 2021 TAM Nõukoja kodulehel.

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga