Õnne pärsib trauma

24. okt. 2021 | Psühholoogia, Suhtlemine, Teraapia

Postituse autor: Grete Kald

Pole kahtlustki, et nartsissistlikus suhtes olemine on traumaatiline kogemus. Nartsissistlik väärkohtlemine, ajupesu ehk “gaslighting” tekitavad sisemist konflikti ja viha nii nartsissisti, olukorra, kuid eelkõige iseenda suhtes. Psühholoogilise väärkohtlemise tagajärjel on tekkinud trauma, mis mõjutab Sinu edasist elu.

Mis on trauma?

Trauma on ühekordne või kestev olukord, mis vaimselt või füüsiliselt fundamentaalselt ohustab Sinu turvalisust ja turvatunnet.

Olles suhtes nartsissistiga, sõltlasega, ebastabiilse käitumisega või antisotsiaalse isikuga on vägagi stressirohke. Enamasti on eelnevalt nimetatud tervetest käitumismustritest kõrvalekalletega inimesed etteaimamatud, väärkohtlevad ja hoolimatud. Sellised käitumismustrid hõlmavad valetamist, tõrjumist, petmist, kättemaksu, äkkviha purskeid, karistamist ja teisi passiiv – agressiivseid käitumise viise.

Nartsissistiga ei tea Sa kunagi, kuidas ta järgmisena käitub ning on võimatu tunda ennast sellises suhtes turvaliselt. Sellises suhtes on Sinu närvisüsteem pidevas ärevuse faasis, kus Sa oled iga hetk valmis kas võitlema, põgenema või mängima surnut ehk tarduma. Ebaturvaline ja ohtlik seisak Sinu ajus ei anna Sulle võimalust puhata, ennast turvaliselt tunda ega usaldada ümbritsevat.

Tervendamata trauma olukord annab ajus pidevalt aktiivseid signaale ja valmisolekut enda eest seismiseks. Seeläbi ei saa närvisüsteem puhata ega taastuda.

Trauma tekitab traumat. Rahu loob Rahu.

Olles nartsissistlikus suhtes või läinud lahku nartsissistist, on Su aju siiski trauma olukorras ja käitub vastavalt. Selle asemel, et elada peale lahkuminekut rahulikku, turvalist ja nauditavat elu, kannad Sa endaga kaasas trauma pagasit. Tunned ennast ärevalt, ebakindlalt, kõikuvalt, otsustamatult, emotsionaalselt, lähed kergelt teiste emotsioonidega kaasa – kartlikult, lõhestunult. Iseennast otsides ja soovides edasi liikuda, hoiab Sind vana trauma ikka veel vanas energias, uskumustes ja mälestustes kinni.

Nartsissistlik suhe ja trauma.

Nartsisstlikus suhtes olemine on segadust tekitav, hirmutav ja paneb Sind tundma justkui oleksid Sa kusagil väljapääsmatus olukorras kinni. Sõbrad ja tuttavad tihti ei mõista, miks Sa sellises suhtes üldse oled.

Tihti on minu kliendid teraapiaruumi tulles teadlikud, et nartsissistlik suhe on väär ning tekitab kannatusi, kuid vaatamata nende teadlikkusele, on neil siiski raske sealt lahkuda. Rääkimata oskusest luua eluterve suhe või üldse teada, milline peaks toetav ja eluterve suhe olema. Tihti tuntakse süüd, et ollakse midagi valesti teinud või tuntakse end ebapiisavana. Kui Sind valdavad sarnased tunded, siis tea, et sa pole sellist käitumist ära teeninud ja väärid parimat.

Väärkohtlemisel pole õigustusi ega vabandusi!

Nartsissistlikust suhtest välja tulemiseks on Sul vaja strateegilist plaani, enda väärtustamist ja piiride kehtestamist.

Iga lahkuminek on raske – ka see, kus Sa oled kannatanud ja kogenud väärkohtlemist. Lahkuminek toob kaasa valu, süütunde, leina, kurbuse, igatsuse läheduse ja toetuse järele, hirmu toimetuleku ees, üksildustunde, haletsuse, kaastunde, viha.

Lahkuminek on segu erinevatest tunnetest ja tekitab segadust nii enda tunnetes, mõtetes kui ka füüsilises elus.

Teraapiaprotsessi läbimisel koged selgust ja sihipärast tegutsemist, mis annab Su elule uue tähenduse ja olemuse.

Tunnused, mida Sa trauma järgselt koged:

  • Väljapääsmatus olukorras kinni jäämise tunne;
  • Sundmõtted, hirmumõtted;
  • Raskusi oma emotsioonide kontrollimisega;
  • Stressi, negatiivseid mõtted;
  • Kartus, et midagi ohtlikku juhtub Sinu või Su lähedastega;
  • Süütunne ja häbi;
  • Tühjuse- ja tuimuse tunne;
  • Ebaõnnestumise-, läbikukkumise tunne;
  • Lootusetus;
  • Iseenda kaotamise tunne;
  • Üleväsimus ja jõuetus;
  • Usaldamatus ja “üksi hakkama saamise sündroom”;
  • Ebatervislikud toimetuleku viisid: alkohol, söömishäired, narkootikumid, sõltuvused;
  • Ülikriitilisus enda ja teiste suhtes;
  • Suitsidaalsed mõtted;
  • Füüsilised valud: peavalu, kõhuvalu ärevusest, uimasus, valud rinnus, udune tunne peas, mäluprobleemid.

Muutust ei saa luua samas olukorras, kus trauma tekkis.

Väärkohtlemisest ja traumast tervenemiseks algab muutus otsusest – Mulle aitab kannatamisest!

Paljud traumajärgset stressi kogevad inimesed soovivad lahendada oma mured ise ning jäävad üksinda enda probleemiga.

Samas on trauma situatsioonist väljapääsuks äärmiselt oluline leida uusi vaatenurki ja lähenemisi. Individuaalteraapia, kui ka grupiteraapia annavad toetuse, mida trauma läbi elanud inimene vajab, et taastada närvisüsteemi tasakaal.

Kui Sa oled nartsissistlikus suhtes ja kogenud mürgist suhet, siis oled läbi elanud trauma situatsiooni. Nartsissistlik väärkohtlemine suhtes on “suhte trauma”. Väärkohtlemise tagajärjel tekivad usalduse probleemid, hirm inimestega suhtlemisel, ebareaalsed hirmud, läheduse kartus ning kasvab kontrollivajadus. Sellises olukorras on aju “võitle või põgene” ärevuse lainel ning primaarsel kohal on ellujäämise vajadus. Seeläbi kaob ära õnne, rahulolu ja elu nautimise tunne. Rahulolematus on tihti seotud traumaatiliste olukordadega minevikust. Trauma olukorra lahenedes saab taas kogeda rahulolu ja rõõmu.

Trauma lahendamiseks kasutan teraapias meditatiivseid sisemisi rännakuid alateadvusesse. Terapeudina olen aidanud oma klientidel leida nartsissitlikest väärkohtlemisest tingitud trauma olukordadest väljapääsu ning seeläbi on nii mehed kui ka naised leidnud tee rahulolu ja õnneni.

Iga trauma olukord vajab tuge ja toetust. Olen aidanud sadu kliente ning aitan ka Sind.

Nartsissistlikust suhtest on väljapääs ja traumast saab luua rahu.

Peale trauma tervendamist, saad Sa luua eluterve suhte iseenda ja oma lähedastega. Sa saad edasi liikuda ja luua uued suhtemustrid, hakata uuesti usaldama ning nautida eluterveid inimsuhteid.

Igast otsustest saab muutus samm-sammu haaval. Elu on liikumises ning vajab suhetesüsteemi muutust, kui selles on ebaõiglust ja väärkohtlemist. Sina ise saad selle muutuse luua.

 

Grete Kald
https://www.gretekald.com

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga