Tähelepanu, otsitakse Muusasid!

10. apr. 2010 | Armastus, Psühholoogia, Suhtlemine

Postituse autor: Martin Kruusvall

Martin Kruusvall

Käesolev artikkel on sellest, kuidas mõjutab majanduskriis paarisuhet ning kuidas Naisel oleks kergem kriisist räsitud Meest uutele suurtele tegudele innustada.

Minu kui psühhoterapeudi praktikas on tavaline, et mulle julgetakse oma probleemidest rääkida ning avada oma ootusi partneri suhtes, kuid partnerile seda sama öelda ei julgeta. Vaatamegi olukorda mõlema poole pealt ja mõtleme, kuidas panna Meest ja Naist omavahel rohkem suhtlema.

Tüüpilises „Harju keskmises” perekonnas on Mees stressis ja ega naiselgi silm enam sära. Paremates peredes tahaks naine meest kuidagi aidata, kuid ei tea kuidas. „Tõeline” mees paneb ju igasuguste lisaküsimuste peale oma suu lukku või viib jututeema mujale. Sest mees ei tea isegi, kuidas Naine või üldse keegi teda aidata saaks.

Mis põhjustab Mehe stressi majanduskriisi olukorras?

Vastus on väga lihtne. Eks ikka raha. Ürgajal oli mehelikkuse mõõdupuuks võimalikult suure ja karvase mammuti küttimine ning oma koopasse lohistamine. Mammut andis perele rikkaliku söögilaua, riided ja sellega ka turvatunde. Edukat mammutikütti kutsuti teiste ürgmeeste seas „kõvaks meheks” ning ürgnaine võis tema üle alati uhkust tunda.

Praegusel ajal on mammuti võrdkujuks saanud raha. Mehelikkuse mõõdupuuks on raha, turvatunde annab raha, grillkana ning hea veini kindlustab raha, raha omajat austatakse.

Meest, kes sõidab trammiga, ei kutsu keegi „kõvaks meheks”. Nii vähemalt usub enamus mehi. Ja kui mees seda usub, siis ta tunneb, et raha ongi ainus võimalus kaasaegses evolutsioonis võitluses emaste eest teiste isastega konkurentsis püsida.

Ühel „kõval mehel” on väga raske tunnistada, et tal on seda funktsiooni (eriti majanduskriisi ajal) raske täita. Sest Mehe geenides on ürgne loodusseadus: evolutsioonis võidab tugevam. Ja mida teeb Mees, kes tunneb endas seda pinget?

Lihtsamat meest ajab selline olukord jooma – alkohoolseid vägijooke loomulikult. Tihtilugu on tulemuseks vihahood, kus vabaneb see osa Mehest ja tema emotsioonidest, mis on igapäevaelus allasurutud. Kui naine kaua käsib, läheb mõni sõnakuulelikum isane vahel perearsti juurde ja saab sealt antidepressantide (loe: hingevaluvaigistite) stardikomplekti. Iseküsimus on see, kas tabletid aitavad mehel probleemi algpõhjust lahendada?

Õpime tundma “vaenlast” ehk mis see “kriis” üldse on?

Sõna kriis tuleneb kreeka keelest ning tähendab muutust, ohtu, pööret, võimalust. Hiina keeles tähistatakse sõna “kriis” kahe hieroglüüfiga, mis tähendavad: “oht” ja „võimalus”. Iga kriis, olgu ta siis suhte või majanduse tasandil, peidab endas kas ohtu vana kokkuvarisemiseks või võimalust millegi uue sünniks. Või millegi uuestisünniks.

Jätkates midagi muutmata vanaviisi, nii nagu kriisi satuti, võib kindlasti seista silmitsi Ohuga. Teine võimalus on aga midagi muuta.

Muuta kõigepealt oma mõtlemises, tegudes ja pöörata kriis tõeliseks Võimaluseks! Igal majanduskriisil on oma lugu ja igal suhtekriisil on samuti oma unikaalne lugu. Kriis ei juhtu juhuslikult.

Nagu majanduskriis toob välja kõik vead, mida inimene on majanduselus teinud, nii annavad suhete kriisis tunda kõik tegematajätmised ja kommunikatsiooniprobleemid. Silmitsi tuleb seista oma enda kätega ehitatud suhte tagajärgedega, oma enda tegematajätmise tulemustega. Sõna “kriis” võiks asendada sõnaga “tõehetk”.

Kus siis lahendus on?

naine_veesJärsku on olemas meestele mingid teraapiad või jooga? Olgem ausad, ükski „Tõelise Eesti Mehe” nime kandev isend sellistesse kohtadesse ei lähe! Sellepärast keskendumegi kõige paremale lahendusele, mis pole sugugi kallis ning enamusel meestest käepärast kohe kodus võtta. Tasub vaid oma hüpoteegiga koormatud majas-korteris-ridaelamuboksis natuke ringi vaadata, kuni jääb silma kodus elav Mehe parim sõber…. Ei-ei, see ei ole mitte koer! Mehe parim sõber on Naine!

Just Naine on see, kes võib aidata mehel kriisist väljuda! Kuid ainult Tõeline Naine.

Kaasaegses ühiskonnas on Naise roll Mehe elus ja edus ülimalt alatähtsustatud. Kahjuks see tarkus, kuidas olla Tõeline Naine suure algustähega, mida idamaades on õpetatud naistele aastatuhandeid tüdrukueast peale, on praeguses maailmas, eriti Eestis, täiesti puudu!

See, et kaasaja Naine ei tea, kuidas olla Naine, selgub peaaegu igas teraapias, kus kliendiks naisterahvas. Talle pole keegi õpetanud kuidas olla Naine. Naiste emadki on selles osas „kolmelised”. Selleks, et kasutada ära kriisis peituvat võimalust, on vaja Meestel loominguliselt ning piiridest vabalt mõelda.

Ja siin ongi esimene vihje – nagu kõik teavad, ei mõju loomingule midagi paremini kui Tõeline Muusa! See on nii lahendus, kui ka probleem. Sest kui paljud Naised tunnevad, et nad suudavad või tahavad olla oma Mehele Muusa? Sellise jutu peale küsib mõni Naine: „Mida? Muusa? Kellele? Sellele kodusele väljaveninud põlvedega dressipükstes ja õllekõhuga tüübile?” Miks sellise mehega ikka veel koos elatakse või seda olukorda talutakse on eraldi teema. Oluliseks kontrollküsimuseks on Naisele: kas ma üldse tahan oma mehele Muusa olla?

„Kuidas see Muusa üldse asjasse puutub? Ja mis asi see Muusa üldse on?”

Seda küsiks paljud Naised. Et sellele küsimusele vastata, peab mõistma, milline on Naise ja Mehe roll maailmas üldse. Just sellel põhjusel on selles artiklis sõnadel Mees ja Naine suured algustähed. Kahjuks on kaasajal need rollid kõvasti paigast ära.

Mida tähendab olla Tõeline Mees või Tõeline Naine? Naisel on paremini arenenud intuitsioon, Naine oskab asju ette näha, ta oskab lisaks mõtlemisele ka tunda. Kui vaadata Meest Naise kõrval, siis näeme tegelikult selle Naise tegemiste või tegematajätmiste vilja.

Kaasaja tsiviliseeritud ühiskonna edumeelne saavutustele orienteeritud ja saavutama õppinud Naine püüab olla ratsionaalne, rohkem mõelda ja vähem tunda. Sest tundmine on sellel valitud teel ohtlik – nii võib ju kuulda südame häält….

Naiste ratsionaalsusel on muidugi omad põhjused. Milles oma osa on meestel – meestel väikse algustähega, sellistel, kes Naist ei toeta, ei püüa avada oma Naise tegelikku naiselikku potentsiaali, kes mõtlevad ainult endale või kelle elus polegi mingit suunda.

Ja Naisel ei jää muud üle, kui ise hakkama saada. Esimene samm saada Tõeliseks Naiseks oleks veidi vähem mõelda ratsionaalselt ja rohkem olla intuitiivne, rohkem usaldada oma sisetunnet.

Milline on Naise tegelik missioon siin elus ja maailmas üldse? Naise missioon on olla Õnne ja Armastuse sümbol, kiirata seda, olla ise harmooniline ning harmoniseerida oma ümbrust, kaasa arvatud oma Meest!

Naise kohus on areneda, Naisena, inimesena. Arengus seisma jäänud naine ei ole huvitav, ta ei inspireeri Meest. Naise kohus on olla hoolitsetud, tasakaalus ja toetada, innustada, mõista ning julgustada Meest lõputult edasi arenema. Naine peab inspireerima Meest looma uusi väärtusi, mõtlema uusi mõtteid ja tõusma oma arengus uuele tasemele.

Naise ülesanne on Meest toetada ja tunnustada, tuletada Mehele meelde neid olukordi, mida Mees on senise elu jooksul suutnud edukalt lahendada – järelikult suudab ka sellest kriisist välja tulla.

Mehe tunnustamine käib läbi Mehe heade omaduste tähelepanemise ja nendest rääkimise, et ka Mees teaks, et Naine neid omadusi temas tähele paneb ja hindab. Naisel on oluline mõista, et Mehe inspireerimine käib läbi selle Muusa rolli teadvustamise. Mehe dressipüksid ei veninud ju välja päevapealt. See käis ajapikku. Ja naine vaatas, nägi, kuid ei ütelnud midagi….

Tõehetk ka meeste jaoks

Kriis on suur võimalus avada endas oma varjatud potentsiaal. Suur võimalus parandada lisaks elujärjele ka oma olemasolevat suhet ning iseennast, avada endas oma parimad mehelikud jooned!

Mehed peaks vaatama korra oma Naist selle pilguga, kas see on see Naine, kes oli kunagi nii inspireeriv? Keda, nagu kunagi ammu, tahaks uuesti kutsuda kohvikusse, kinkida talle lilli?

Kui ei, siis tasuks endalt küsida, kuidas on võimalik, et selline Looduse Kuningas nagu Mees, on jätnud unarusse oma kõige suurema toetaja? Kui palju sina, Mees, oled investeerinud oma aega ja energiat oma Naisesse?

Tee oma Naisest endale maailma suurim toetaja! See on sinu enda kätes. Mees, mine ja ütle oma Naisele: „Ma tahan, et Sa oleksid mulle Muusa ja inspireeriksid mind. Mis Sul selleks minu poolt vaja on?” Ja Naine vastaku: „Ma tahan Sulle olla Muusa, kuid mind takistab see ja see. Aita mind selles ja Sa näed parimat Muusat maailmas. Me saame koos üle kõikidest raskustest!”

Kokkuvõtteks

Selles artiklis ei ole teadlikult eriti palju soovitusi, mida teha, et olla Tõeline Naine või Mees. Need soovitused annate te üksteisele ise. Mees annab oma Naisele ja Naine annab Mehele.

Ideaalne suhe saab toimida vaid siis, kui mõlemad partnerid tahavad koos areneda. Arenema ei pea teise jaoks. Arenema peab enda jaoks. Kuid just pidev areng ja muutus teeb meid üksteise jaoks huvitavaks, tekitab soovi järgi jõuda, teada saada, koos liikuda.

Kooselu peab andma energiat, mitte seda võtma. Majanduse osalised on inimesed, Mehed ja Naised. Kui Mehed ja Naised on õnnelikud ja harmoonias, siis tehakse ka tasakaalukaid otsuseid, võetakse läbikaalutud riske, julgetakse leida innovatiivseid lahendusi ning tullakse koos kriisist võitjatena välja!

 

Artikkel ilmus ajakirjas “ÜKS” nr 4, 2010.

Kas artikkel oli kasulik? Liitu uudiskirjaga ja saad kord kuus värsked artiklid oma postkasti…

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga