Millises muinasjutus sa elad?

27. sept. 2011 | Armastus, Psühholoogia, Suhtlemine

Postituse autor: Katariina Liisa Martens

Katariina Martens

Ärtu kuningas ja kuningannaSageli öeldakse: „Sa oled ise oma elu valitseja“ ja „Igaüks on oma õnne sepp.“ Mida need rahvatarkused tähendavad? Ja miks vahel tundub, et takistusi on teel nii palju, et oma õnne sepistamisest, rääkimata valitsemisest, ei saa juttugi olla?

Muinasjutud ja müüdid on tänapäeval sama elavad kui sadu aastaid tagasi, kuna neis tegutsevad arhetüüpsed tegelased osalevad aktiivselt meie elus kogu aeg. Arhetüüpidega on rikastatud kõik lood, mida me iga päev kuuleme ja näeme. Arhetüübid, kandes endas inimkonna ühisteadvuses asuvat infot, õpetavad meid väga sügaval tasandil, kuidas olla inimesed ning kuidas elada, areneda ja täiustuda. Enda eluõnne sepistajat võib piltlikult nimetada oma elu Valitsejaks. Valitseja tänapäevase olemuse ja avaldumisvormide mõistmisel on abiks muinasjutud, kus peategelaseks kuningas või kuninganna.

Tänapäevase Valitseja kuningriik on inimese elu erinevad valdkonnad. Kui Valitseja on kodumail ja hea tervise juures, siis on tema riigis õitseng ja edu: kodu ja pere on armastusega täidetud, tervis on hea, töö juures asjad laabuvad, töötajad on särasilmsed ja motiveeritud, sõpradega on vahva koos olla. Energiat jääb riigi piiride laiendamisekski: alustatakse uute projektidega, pere suureneb. Kuid ka väga hea ja hooliv Valitseja võib tunda ühel hetkel, et mõnikord südames torgib, uni ei taha õhtul tulla ja hommikul läheb vara ära, abikaasaga pole enam toredaid hetki ja head seksi. Muinasjuttudes läheb Kuningas nüüd retkele. Otsima väge, tarkust ja tervendust, mis muudaks kuningriigi hangunud ja kängunud olekut. Rännakul kohtub ta erinevate tegelastega. Nende hulgas on abilisi, kes rändurit toetades ja aidates iseenda eest hoolitsemist õpetavad. Nende seas on ka koletisi või teisi tegelasi, kes esitavad kangelasele väljakutseid ning nendega tuleb oma elu, tervise ja eesmärgi nimel võidelda. Retke jooksul loob Kuningas hea suhte omaenda vajaduste märkamist õpetava Hoolitseja ja eesmärgile pühendumist õpetava Võitlejaga. Oma riiki tagasi jõudes on Valitsejal sageli kaasas mingi imettegev abivahend või imeliste sündmuste läbi kogetud uus tarkus, mille abil riik ja Kuninga tervis taas korda saab.

[pullquote align=”left” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Me püüame valitseda naaberriike ja imestame, miks inimesed meie suhtes tänulikud ei märka olla ja miks oma elus asjad ripakil kipuvad olema.[/pullquote]

On väga tähelepanuväärne, et need lood elavad edasi ka tänapäeval. Need on iidsed maakaardid ja majakad, mille järgi leiame instinktiivselt tee läbi elumuutuste ja kriiside, et taas harmoonilistesse, rahulikesse aegadesse jõuda.

Mida lood Kuningatest meile veel õpetavad? Isikliku riigi piiride laienedes on mingil hetkel mõistlik ametisse panna asevalitsejaid ehk õppida ülesandeid delegeerima. Sageli käitume  rändkuningatena, kes oma koduriigis ei püsi. Me püüame valitseda naaberriike ja imestame, miks inimesed meie suhtes tänulikud ei märka olla ja miks oma elus asjad ripakil kipuvad olema. Kasulik on endalt  küsida: kus on minu vastutuse piirid? Kas see on MINU ELU osa? Teinekord on vaja aga oma isiklikel piiridel võidelda oma aja, väärikuse ja vajaduste eest.

Läbi ajaloo pole naised kunagi varem saanud nautida sellist valikute tegemise ja iseotsustamise vabadust kui 21. sajandil. Edukaid Kuningannasid varitseb äri ja edukuse maailmas vähemalt üks ohtlik kari: armastuse ja intiimsuse salapärane maastik. Õnnega koos on need naised, kes valdavad sugugi mitte lihtsat naiseks olemise kunsti. Nemad oskavad  koju jõudes karjääriredelilt alla ronida ja lasta end juhtida hoolitseva Ema ja praktilise Perenaise arhetüüpidest. Kallimaga koos olles on nad sensuaalsed, partnerit ja iga ühist hetke nautivad Armastajad. Läbi inimpõlvede on naised rääkinud ja kuulanud lugusid, leidmaks juhatust muutumisprotsessis Tüdrukust küpseks, naiselikuks ja kirglikuks Naiseks.

Tänapäeval loeme raamatuid, vaatame filme ja kuulame laule ning meid puudutavad eriti just need lood, mille juured on sügavalt nende arhetüüpidega seotud, kes on hetkel meie õpetajad.

„Inetu pardipoja“  lugu elab meis tänapäevalgi. Usun, et igal naisel on olnud elus hetki, mil oled tundnud end teiste hulgas täiesti erinevana, koledana ja ringist väljajäetuna? Kui paljud meist on pidevalt ja stabiilselt koheva, särava ja imekauni olevuse energias? Adumata, et me ise saame oma seisundit muuta, oleme omaenda alateadlike protsesside kaudu väliste jõudude mõjutada. Suudad sa kujutleda väärikaid sahisevaid Luikesid Hulludel Päevadel rüselemas?

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Kui suure osa oma väärtustest ja vajadustest oleme me maha saaginud, et sobituda erinevate rollidega, endale oluliste inimeste ootuste ja etteseatud raamidega?[/pullquote]

Teine lugu, mis samuti omal kombel edasi elab, on Tuhkatriinu muinasjutt. Südantliigutav lugu vaeslapsest, kes pidi kurjalt võõrasemalt peolepääsemise luba välja teenima terade sorteerimisega. Kas oled tundnud kesk lõppematuid koduseid igapäevaaskeldusi, et kraamid, küpsetad ja kasid lõputult ja igavesti? Tüdinult ja kiirustades, soovides tegelikult pääseda peole. Soovides kogeda sooja, elavat seltskonda ja armastust enda ümber. Tänapäeva Tuhkatriinule pakuvad meedia ja poed hulgaliselt puhastusvahendeid ja pesupulbreid – kõik selleks, et tüütud terad kiiremini sorteeritud saaksid ja jõuaks peole. Kas märkab Tuhkatriinu hoolitseda ka iseenda eest? Tegeleda hobidega, enesearenguga, põneva tööga, puhata piisavalt? Tuhkatriinu loos toimub muutus, kui kangelanna ellu saabub armastus – see annab igale tegevusele mõtestatuse ja sügavuse. Loo lõpus proovivad vanemad õed oma jalga printsi toodud kinga sisse mahutada. Sobitumine tulevase kuninga kaasa jalatsisse on nii oluline, et väiksemaks lõigatud ja verd tilkuv jalg esialgu edasist elu justkui ei segagi. Nagu kõik kangelaste käitumisviisid arhetüüpsetes lugudes, nii ka õdede tegutsemine selles olukorras peegeldab väga inimlikku psüühilist protsessi. Kohanemisvõime ja eneseohverdus on küll kasulikud omadused, aga teinekord on hea küsida: kui suure osa oma väärtustest ja vajadustest oleme me maha saaginud, et sobituda erinevate rollidega, endale oluliste inimeste ootuste ja etteseatud raamidega?

Uinuva Kaunitari lugudes magab kangelanna klaaskirstus või jäälossis. Uni ja tardumine on juhtunud peale kokkupuutumist nõiaga: naiselikkuse sügavama ja tumedama poolega. Mõni kaunitar toimetab ja mängib rõõmsalt aseksuaalsete lapselike päkapikkude seltskonnas. Tõelise, elusa kaunitari virgumiseks on vaja eheda meheliku printsi suudlust. Uskumatult paljude ilusate naiste mahlane ja sensuaalne naiselikkus on tegelikult aastaid uinunud või jäätunud olekus. Selleks, et tuua oma ellu tagasi kirg – ärata Uinuv Kaunitar!

Tüdrukute ja naiste müüdid ja lood on ikka seotud ilu ja armastusega. Need teemad on meile, naistele, kõige olulisemad praegugi. Paradoksaalsel kombel on meie tähelepanu liikunud hingeilult tehnoloogiale: silikoon, Botox, värvid, pikendused, suhtlemis- ja tutvumisportaalid. Paljud meist ei tea, et tänapäeva lood: reklaamiklipid, müügistrateegiad ja turundus vajutavad just nimelt ürgnaiselikkust puudutavate arhetüüpsete nuppude peale ja me käivitume!

[pullquote align=”left” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Selleks, et tuua oma ellu tagasi kirg – ärata Uinuv Kaunitar![/pullquote]

Nagu eespool mainitud, on lood aidanud inimestel enda sisse vaadata ja lugude kangelaste eeskujul elumuutustega sujuvalt kaasa muutuda. Võime öelda ka, et lugude tegelased peegeldavad meie isiksuse erinevaid osi, mis erinevates olukordades aktiveeruvad.

Carl Gustav Jung kirjeldab arhetüüpe kui inimkonna kollektiivses mälus paiknevaid struktuure, mis aitavad meil olla inimesed. See on instinktiivne teadmine. Kuidas konkreetne arhetüüp sinu elus ilmneb või täiesti puudub, on seotud isikliku ajalooga, harjumuste ja uskumustega. Igal arhetüübil on oma talent ja käitumismustrid, sobivas olukorras kasutatuna aitab ta saada parima tulemuse.

Kui su isiklikus kuningriigis loobib saatus sulle kaikaid kodaratesse ja asjad ei lähe päris nii, nagu sina soovid, siis on hea uurida, millise arhetüübi energias sa valdavalt oled. Hea ühendus Valitseja arhetüübiga annab harjumuse vaadata oma elu linnulennult: mis siin toimub? Ning juhatust, kuidas oma riigis hoida rahu ja õitsengut.

Uurides ja mõtestades oma elu arhetüüpide võtmes läheb see põnevaks, värviliseks ja mitmemõõteliseks. Juurutades oma ellu senikasutamata energiaid, toome me oma ellu muutusi mitte ainult pindmisel käitumise tasandil, vaid muutused toimuvad isiksuse sügavamates struktuurides ja meist saavad oma riigi Valitsejad kõige paremas mõttes.

Artikkel ilmus ajakirjas “Naised” (september 2011).

Kas artikkel oli kasulik? Liitu uudiskirjaga ja saad kord kuus värsked artiklid oma postkasti…

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga