Instituut soovitab: raamat ”Teekond soovitud armastuseni”.

10. nov. 2014 | Armastus, Psühholoogia, Suhtlemine

Postituse autor: Katrin Saali Saul

Raamatusoovitus ”Teekond soovitud armastuseni”. Harville Hendrix.  (Pilgrim)
Katrin Saali Saul

 

On Sul mõnikord, olles uue partneriga tuttav vaid veidi, käinud peast läbi mõte: ”Kuigi oleme koos olnud nii vähe, on mul tunne nagu teaksin sind.”  Deja vu. Teineteise seltsis on väga kerge olla, kõigest saab rääkida.

Ning natuke aega hiljem: ”Veider, kuigi oleme tuttavad alles natukene, on mul tunne nagu oleksin sind alati teadnud, nagu tunneks ma sind juba kaua-kaua!”

Kui ollakse juba pisut rohkem tuttavad: ”Kui ma olen sinuga, tunnen ennast nii tervikuna, ma pole enam üksi, sa mõistad mind!”

Veel pisut hiljem: ”Ma armastan sind nii palju, et ei suuda sinuta elada! Ma vajan sind!”

Läbi aegade on püstitatud huvitavaid teooriaid selle kohta, mille alusel inimesed valivad endale paarilise, miks tõmbutakse.

On teooriaid, mis räägivad, et valik on puhtalt bioloogiline – naine otsib meest, kelles on piisavalt palju väge, et turvaliselt üles kasvatada oma lapsed ja tagada neile parim tulevik ning mees otsib ilusat ja tervet naist, kes kannaks tema geenid edasi.

On sotsiaalseid teooriaid, mis ütlevad, et valik toimub sarnase ”klassi”kuuluvuse, sotsiaalse staatuse, hariduse, finantside, isikuomaduste paketi ja intellekti põhjal.

Ja siis on veel teooriad, mis kinnitavad, et inimesed teevad oma valiku selle pinnalt, kuidas väljavalitu mõjutab tema minapilti. Et kiindume inimesse, kes suurendab me enesehinnangut ja kelle kõrval tundume endale parema/huvitavama/tähtsama inimesena.

Harville Hendrix loob nende teooriate kõrvale uue, intrigeeriva hüpoteesi – imagoteooria, mis väidab, et valik toimub hoopis tuttavuse baasilt.

Nimelt, meis kõigis on peidus Imagokuvand, mis ühendab endas meie ema, isa ja teiste oluliste mõjutajate kombineeritud positiivsed ja negatiivsed iseloomuomadused.

Seega, me ei vali partnerit välja mitte selle pärast, et ta on noor, ilus või mõjuvõimas ega sellepärast, et tema kõrval tundud endale toredam, vaid selle pärast, et aju on ta tänu sellele, et partneril on sind kasvatanud ja mõjutanud inimeste positiivsed ja negatiivsed iseloomujooned lihtsalt ära tundnud. Just-just, ka negatiivsed!

Ajal, mil valime partnerit kohtume ju sadade inimestega, ent enamus neist jätab meid suhteliselt jahedaks. Vaid mõni neist pälvib me tähelepanu ja röövib rahu. Ning tihti on see seotud sellega, et ta tundub nii tuttav.

Miks muidu alkohoolikute lapsed, kes on näinud alkoholi tarbiva vanema pahupoolt, satuvad tihti suhetesse, kus partner joob?

Miks muidu distantsete vanemate lapsed, kes pole iialgi näinud sooja, lähedast suhet, kus on puudu olnud kallistused, suudlused, üksteise hoidmine, leiavad end suhtest, kus partner pelgab lähedust?

Alateadlikult tunnetatav tuttavlikkus, mis pakub turvatunnet – vastab neile küsimustele Hendrix.

Me kõik püüame suhte alguses välja näidata oma parimat poolt, ent argipäev on kohal varem või hiljem. Ajapikku hakkab ligi hiilima tunne, et partner ei mõista mu vajadusi ning üllatusena tõdeme, et partneril on soovid, millest meil enne aimugi polnud ja mida võib olla raske mõistagi. ”Miks on sul vaja täna õhtul JÄLLE sõpradega välja minna?” ”Kas töö on sulle olulisem kui mina?” Üks tahab rohkem koos olla, teine vajab rohkem vabadust.

Suhe, mis on alanud suure särinaga, jahtub mõne aja pärast. Tekib tunne, et partner on muutunud ja kuigi ta võimuses on pakkuda meile palju enamat ja rahuldada meie vajadused, ei tee ta seda.

 

Miks ometigi?

Kas see, et säde kustub ja järele jääb vaid argipäev, kus partnereid ühendavad vaid lapsed, laen, kinnisvara ja ühine koer, on paratamatu või on sellel alternatiiv?

Kuidas sellest nõiaringist välja pääseda?

Kuidas tõsta argine suhe uue teadliku suhteni?

Kuidas õppida oma partnerit paremini tundma?

Kuidas tervendada partneri abil oma lapsepõlve hingehaavad?

Kuidas rääkida oma probleemidest nii, et sul jääks tunne, et sind on tõepoolest kuuldud ja mõistetud?

Need vastused leiad Harville Hendrixi raamatust. Leiad nii teoreetilised selgitused kui praktilised harjutused.

 

Eriline suhe, kus armastus ja lähedus ajas vaid kasvavad, on võimalik. Aga see vajab teadmisi ning seda Hendrix lahkelt jagab. Julge vaid rakendada ja su suhe muutub. Võibolla ammutad just sellest raamatust inspiratsiooni, kuidas sinu suhe võiks sügavuse suunas areneda.

Loe ka neid postitusi:

Telli meie uudiskiri

Blogi artiklite teemad

Regressiooniteraapia bänner

Koostööpartnerid

 

 

 

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga