Instituut soovitab: raamat “Loovus”.

10. nov. 2014 | Psühholoogia

Postituse autor: Katrin Saali Saul

Raamatusoovitus: Osho „Loovus“. Pilgrim
Katrin Saali Saul

 

Osho on möödunud sajandi üks provokatiivsemaid vaimseid liidreid – tema vaated elule, armastusele, vabadusele ja loovusele inspireerivad ühtesid ja vihastavad teisi.

Selles raamatus on Osho söakalt ja kirglikult võtnud luubi alla loovuse, kõrvutanud seda jumalikkusega, analüüsinud loovuse mitteavaldumise põhjuseid ning pakub lahkelt võtmeid, kuidas endas loovust (taas)äratada.

„Loovus“ on käsiraamat neile, kes mõistavad vajadust tuua oma ellu rohkem loovust ja sellega paratamatult kaasnevat elurõõmu, vabadust, ehedat kohalolekut ning armastust.

Loovus pole seotud ühegi tegevusega – maalimise, luuletamise, tantsimise ega laulmisega. Loovus polegi otseselt millegagi seotud. Kõigest võib saada looming, see sõltub vaid tegijast enesest. Ükski tegevus pole iseenesest loov ega loovuseta. Maalida saab ilma loovuseta, raamatuid kirjutada ilma loovuseta, samas põrandat saab pühkida loovalt, toitu saab valmistada loovalt, riiki saab juhtida loovalt, äriettevõtte juhtimine võib olla väga loov, mäng lapsega on erakordselt loov. Ja õpetamine sõna selles üllamas tähenduses on väga loov. Loovus on miski, mille sa ise oma tegevusse paned. See on sisemine hoiak – kuidas oma tegemisi, maailma vaatad. Igaüks saab olla loov.

Elul pole iseendast mingit mõtet ega tähendust. Aga elu on võimalus tähenduse loomiseks. Seda tähendust ei pea avastama, selle peab looma. Sa leiad oma elumõtte vaid siis, kui ise selle lood.

Loovus sünnib siis, et ollakse täiesti lõdvestunud. Lõdvestumine on olukord, kus energia pole kuhugi suunatud – ei tulevikku ega minevikku, vaid ta on siinsamas sinu juures. Ning siis – rahuliku meele seisundis, lõdvestunult – saab hakata sündima su looming, mis iganes see siis ka on – õpetamine, ehitamine, puhkamine, mängimine, koristamine. Osho juhised lõdvestumiseks on innustavad ja toimivad.

Osho on armutu – inimene, kes pole loov, üksnes väldib suremist, tema elul ei ole sügavust. Tema elu polegi veel elu, vaid on üksnes eessõna; eluraamat pole veel alanud. Tõsi küll, ta on ilmale sündinud, aga ta pole elus. Parimal juhul ta lihtsalt valmistab midagi. Valmistamine tähendab korduvat sooritust. Seda, mida on juba tehtud, tehakse ikka uuesti ja uuesti. Loovus aga tähendab seda, et maailma tuuakse midagi uut – rajatakse teed, et tuntud asjade sekka tungiks tundmatu.

Kuidas siis päästa valla oma sisemised jõud ja olla loov? Osho on oma tõe leidnud. Ehk aitab tema tõega tutvumine sind lähemale enda omale.

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga