Instituudi soovitused elamusterohkeks sügiseks

13. okt. 2015 | Instituudist, Loovus, Psühholoogia, Raamatusoovitused

Postituse autor: Holistika Instituut

Sügis on juba oma olemuselt värviline aastaaeg – meid ümbritsevad kirevad lehed ja värvilised viljad. Selleks, et pimedad sügisõhtud oleksid meeleolukaid tundeid ja värve täis, jagavad instituudi töötajad Sinuga kultuurielamusi, mis neid on inspireerinud. Loodame, et leiad siit oktoobri jooksul ideid oma sügisesse kultuuriprogrammi.

***

Katariina Liisa Martensi elamus: jalutuskäik metsas

Katariina metsasLoodust armastav Instituudi koolitaja Katariina soovitab kõigile: “Minge metsa!”

Loodus on praegu nii kaunis ja kuldne. Mine kuula ja vaata lehtede langemist, mine nuusuta sügisest metsa. Peagi saabub talvine vaikus, aga praegu on tore märgata lehtede sahinat jalgade all ning looduse külluslikku värvipaletti.

Hiljuti levis sotsiaalmeedias ka tore mõttetera, mis Katariina soovitusega hästi haakub:

“Ole iga päev looduses 20 minutit. Ja kui Sul selleks aega pole, siis ole 60 minutit.”

***

 

Marina Eberthi kultuurielamus: LUX MATRIX

ReflexioTallinna vanalinna Ladina kvartalis toimus septembri lõpus Valgusfestival. Mina sain sealt elamuse, mis jääb pikaks ajaks hinge ja silme ette. Sattusin festivali avamisele juhuslikult. Avastasin 18.septembri hommikul, et olin Disainiöö avamise maha maganud. Järjekordselt.

Samal õhtul astusin kodust välja sooviga Disainiööst siiski osa saada. Täpset plaani mul polnud ja uidates leidsin end Katariina käigus asuvast Kloostri Aidast, kuhu oli kogunenud hulk inimesi. Üks mustakulmuline mees pidas parajasti inglisekeelset kõnet. Ma olin intuitsioonil lasknud end juhtida ja nagu õige pea selgus, olin õigel ajal õiges kohas. Mees, kes kõneles, oli Valgusfestivali kuraator, portugallane Mario Caeiro, kes rääkis Ladina kvartali erinevates paikades olevatest valgustaiestest põnevat juttu. Sain brošüüri endale näppu ja alustasin. Ringkäik mööda kaardile märgitud paiku oli külaskäik võlumaale, milles segunesid tervikuks kunstnike säravad ideed, Tallinna vanalinna salapära ja muidugi pimedusest väga erineval moel esile tulnud valgus. Kirjeldan vaid mõnda eriti erilist hetke. Loe lisa…

***

Jaana Ojakääru kultuurielamus: raamat “Jaapani korrastuskunst. Korrastuse elumuutev vägi.”

Ma ei ole suur kultuurisündmuste külastaja. Aegajalt satun mõnele heale kontserdile ja näitusele. Viimase aja säravaimad kultuurihetked jäid südamesse Deva Premali kontserdilt ning rahvusvaheliselt näituselt “Uus Põhjamaade moeillustratsioon II”.

jaapani-korrastuskunst-korrastamise-elumuutev-vägiRohkem armastan lugeda ja koguda ideid ning tarkuseteri erinevatest raamatutest. Mõni nädal tagasi lõpetasin jaapanlanna Marie Kondo raamatu koristamisest. See teema ei tundu küll väliselt väga ahvatlev, aga kuna praegusel perioodil on see mu elus aktuaalne teema, siis lugesin raamatu huviga läbi. Raamatu tulemusena viisin kodus läbi järjekordse suurema asjade “äraviskamise” laine, mille tulemusena rändas mitu kastitäit riideid ja olmeasju taaskasutuskeskustesse. See oli oluline samm “kodukultuuri” parandamiseks.

Marie Kondo soovitab iga asja puhul küsida endalt: “Kas see teeb mind rõõmsaks?” – kõik asjad mis Sind rõõmsaks ei tee, anna julgelt ära. Täna asja selle panuse eest, mis ta Su ellu on andnud ja anna ta vabaks. Sellise asjadest vabanemise protsessi käigus õpime eristama olulist ebaolulisest ning muutume enesekindlamaks otsustajaks ka teistes eluvaldkondades.

Põnev oli lugeda kui austavalt raamatu autor oma asju kohtleb. Peale tööpäeva tänab ta oma riideid, et need ta keha kaitsesid. Oma sukad ja sokid voldib ta alati eriliselt kokku enne sahtlisse panekut, et sokid-sukad saaksid puhata ja ei oleks stressis:) Käekoti teeb naine igal õhtul tühjaks, et kott saaks puhata ja hoiaks oma kaunist vormi.

Autor usub, et koheldes asju tõelise austuse ja armastusega, tajuvad seda ka kõik teised asjad, mida endale ihaldame. Sel viisil tulevad need rõõmuga me ellu, sest tunnevad, et siin neid austatakse ja väärtustatakse. Põnev vaatenurk, väärib rakendamist:)

***

Kristiina Garancise kultuurielamus: lavastus “Tagasitulek isa juurde”

Tagasitulek isa juurdeMind inspireeris väga kuulsa Moskva vanameistri Adolf Šapiro lavastus “Tagasitulek isa juurde” Tallinna Linnateatris.

Selle lavastuse puhul võlub suure haardega Eesti dramaturgia (Madis Kõiv) ajastunärvi tabav lavastajatõlgendus, mil meie ühe perekonna sõja jalusse jäämise lugu tõstetakse maailma inimeste hetkeseisuks.

Eriti nauditav on laval aga tandem – Lembit Ulfsak, Elmo Nüganen, kes mängib seekord poja ja isa suhet. Ja praegu pole laval ühtegi teist nii holistilist lavastust, mis vaatajate silme all laseks regresseeruda Lembit Ulfsakil uskumatult ehedalt oma mälestusi taasesitavaks väikeseks poisiks.

Mõnusaid teatrielamusi!

Kristiina Garancis

Holistika Instituudi koolitaja

***

Heili Laido kultuurielamus: Film “Pahupidi” (Inside out)

PahupidiSel kuul tekkis mul suur tahtmine panna Holistika Instituudi kodulehele rubriik „Instituut kohustab”.

Miks nii? Kogesin sellist kinoelamust, mida lausa pulbitsen jagama, soovides, et kõik armsad inimesed sarnast vaimustust tunneksid.

Jah, veel hiljuti poleks ma arvanud, et kunagi küpses eas lähen kinno vaatama multifilmi – ilma lasteta, ilma popkornita. Aga abikaasa, kes oli näinud filmi treilerit arvas, et see on täpselt minu jaoks – ja nii oligi! Juba filmi vaatamise ajal sain aru, et mitte ainult minu, vaid kõigi inimeste jaoks.

Teatavasti on muinasjutud ajaloos suurt kasvatuslikku rolli mänginud. Siiamaani toon loengutes näiteks muinasjuttu tulipunasest lillekesest, kus kajastatakse armastuse tohutut transformeerivat jõudu. See on sügav tarkus ajaloost!

Mulle tundus, et kaasajal midagi nii õpetlikku juurde ei looda. Ja nüüd äkki – võta näpust – multifilm missugune!

Film sisaldab kõike: kvantfüüsikat, filosoofiat, seletab anatoomia ja füsioloogia mehhanisme, kajastab peresuhteid, piilub inimeste sisemaailma jne, jne. Ja seda kõike haaravalt, põnevalt, esteetiliselt. Lisaks kõigele muule on filmis ka portsuke huumorit!

Seega soovitan kõigil minna vaatama filmi „Pahupidi”. Head kinoelamust!

Heili Laido

Holistika Instituudi juhatuse liige ja koolitaja

Vaata ka filmi treilerit:

Kas artikkel oli kasulik? Liitu uudiskirjaga ja saad kord kuus värsked artiklid oma postkasti…

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

2 kommentaari

 1. Iris

  “Pahupidi” on tõesti väärt film nii laste kui suurte jaoks. Soovitan!

  Vasta
  • Jaana Ojakäär

   Tere Iris! Suur tänu, et oma soovitust jagasid 🙂

   Vasta

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga