Armastus ja teadus

20. okt. 2009 | Armastus, Psühholoogia, Suhtlemine, Video

Postituse autor: Marina Paula Eberth

Lektor: Marina Paula Eberth

Kirjanik Emmet Fox ütleb oma „Mäejutluses“:

Kui sa vaid suudaksid piisavalt armastada, oleksid kõige õnnelikum ja kõige mõjuvõimsam olend maailmas…

Kas tal on õigus või on see vaid kunstiline kujund tema kirjatöös?

Mida arvavad armastusest teadlased?

Armastuse ja armumisega kaasas käivaid protsesse on keemikud ja bioloogid üsna palju uurinud. Armastuse keemiat uurivad teadlased peavad tõenäoliseks, et abielu võiks päästa vastava hormoonitabletiga. Bioloogid on võimelised seletama armastusega seotud vaimseid seisundeid biokeemilise ahelana. Üha laiemalt levib arvamus, et armastust ei ole tegelikult olemas ja tegemist on illusiooniga. Skeptikud väidavad, et armastuseks kutsutud tunne on tühipaljas keemiline protsess ajus, mida inimene nimetab kooselu ja paljunemise põhjuseks.

Keemilise ja mehhanistliku lähenemise kõrval on ka teine mõtteviis. Kvantfüüsikud on oma uurimustega tunginud sügavale mateeria olemusse ja toonud esile uusi seisukohti. Füüsik David Bohm on öelnud intervjuus Ken Wilberiga, et selle lõputu energiaookeani põhiolemus, millest kogu elu tuleneb, ongi armastus. See teadmine on muutnud mitmete teadlaste vaateid.

Meditsiini alal tehtud uurimused ütlevad, et armastus tervendab keha. Kirurg Bernie Siegel kirjutab, et tingimusteta armastus on immuunsüsteemi jaoks kõige võimsam stimulaator, mida seni tuntakse. Biokeemik Bruce Lipton kirjutab sellest, kui oluline on, et lapse eostamine ja kandmine toimuks armastuses. Leo Buscalia andmetel on kindlustusfirmade tellimusel läbi viidud uuringuid, mis on tõestanud, et meestel, kelle naine annab hommikul hüvastijätusuudluse, esineb vähem liiklusõnnetusi ja nad elavad 5 aastat kauem neist, kelle elus seda pole.

Loengul tulevad vaatluse alla erinevate teadlaste poolt tehtud uurimused, mis käsitlevad armastuse mõjujõudu. Kuidas armastus meile väge võib anda? Mida see meie elu jaoks tähendab? Mida selleks tegema peaks, et armastuse väega ühenduses olla? Millistel inimestel see õnnestub?

*Salvestus kuulub 2009/2010 a väldanud populaarse „Armastuse ja teaduse“ loengusarja.

Vaata videot:

Marina Paula Eberth – “Armastus ja teadus”

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga