Sisemised programmid ja uskumused, mis piiravad meie võimalusi

11. mai 2023 | Artiklid, Pere, Psühholoogia

Postituse autor: Елена Силлар

Autor: Jelena Sillar

Iga inimene tuleb sellesse maailma oma saatuse ja elustsenaariumiga, mis tähendab, et tal on unikaalne kogum sisemisi programme ja uskumusi, mis määravad meie reaktsiooni välistele sündmustele ja samal ajal võivad piirata meie võimalusi. Lapsepõlvest pärit teadvustamata programmide kujunemisel mängivad olulist rolli vanemad ja last ümbritsev keskkond. Sünnist alates omandab laps läbi tunnete ja emotsioonide oma vanemate dialoogid, nende suhtumise tema vastu, teda mõjutavad kogu perekonna õhkkond ja elukorraldus. See tähendab, et tema eluprogrammi varjatud, teadvustamata osa, sisendatakse talle ja see salvestub tema mällu. Alles hiljem saab inimene ise oma stsenaariumi autoriks. Väga palju sõltub sellest, kas tema elustsenaarium on originaalne või on see juba olemasoleva stsenaariumi „ekraniseering“, samasuguse, millega tema vanemad või sugulased elasid. Mõned näited sisemistest programmidest ja uskumustest, mis võivad meid piirata:

1. Enesepiiramine
Usume, et me ei suuda midagi teha või et me ei ole väärt mingil alal edu saavutama. Selle uskumuse tõttu võime seada piiranguid oma eesmärkidele ja võimalustele.

2. Harjumused
Me kipume kordama samu tegevusi, mõtlemata, et me võiksime ju oma käitumist muuta. Selline tavapärane käitumine võib piirata meie võimalusi ja takistada meie kasvu.

3. Hirm
Hirm võib piirata meie tegevusi ja takistada meie arengut. Näiteks võib hirm ebaõnnestumise ees takistada meil midagi uut proovida.

4. Uskumused
Uskumused mõjutavad meie seisukohti ja maailmataju, kuid mõnikord võivad need olla valed või vananenud, oma aja ära elanud. Me ei näe teisi võimalusi ja see takistab meie arengut.

5. Põhimõtted
Meie põhimõtted ja väärtused on äärmiselt olulised, kuid need võivad takistada meie arengut ja kasvu, kui need ei vasta meie eesmärkidele ja ambitsioonidele.

Kõik inimesed ei tea, mida nad tegelikult elult otsivad, millised eesmärgid nad endale seavad ja kuidas neid saavutada. Õnneliku ja teadliku elu elamiseks on vaja mõista oma elumissiooni ning leida selles tasakaal ja elutarkus. Esimene samm oma elu stsenaariumi teadvustamise teel on mõelda oma elu väärtustele ja prioriteetidele.

Mis on sinu jaoks oluline? Milliseid eesmärke soovid nendes eluvaldkondades saavutada? Vaata, kui palju need eesmärgid vastavad su tõelistele soovidele ja vajadustele. Meil kõigil on tugevad küljed ja ka nõrgad küljed, mida tasub sügavamalt uurida. Endas on võimalik arendada uusi harjumusi ja see võib aidata su elukvaliteeti väga palju parandada.

Oluline on mõista oma sisemisi programme ja veendumusi, et saaksid olla paindlikumad ja kohaneda muutuvate olukordadega. Kui suudame oma uskumused ümber vaadata, muuta oma käitumist ja suhtumist, siis saame huviga uurida uusi võimalusi ja oma elu paremaks muuta.

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga