Persoonilugu Katariina Liisa Martensiga

12. apr. 2016 | Instituudist, Psühholoogia

Postituse autor: Katariina Liisa Martens

Katariina Liisa Martens on Holistika Instituudi esimese ja teise astme koolitaja, kes viib läbi holistilise treeningu rännakuid. 2016. a. aprillis alustas Katariina juba seitsmenda holistilise treeningu koolitusgrupiga, keda oma tasakaaluka ja toetava õpetamisstiiliga juhendada ning inspireerida. Käesolev persoonilugu avab killukesi Katariina elust, mõtetest, maailmavaatest ja olemusest. Persooniloo koostas Jaana Ojakäär. Põnevat lugemist!

Katariinat on holistilistele radadele juhtinud suur uudishimu maailma ja selle toimimise vastu. Käivitavaks huviks on soov saada teada, kuidas mateeria tekib? Kas me loome seda ise? Kuidas ikkagi on võimalik piiritust infoväljast oma valikute ja tegudega reaalsust luua ja kujundada? Kui palju sõltub see meist endist ja palju teistest faktoritest? Nende vastuste poole liikumine on Katariina sõnul ühine uurimistöö, mida kõik holistilist maailmavaadet austavad inimesed koos teevad ning see on ka holistilise treeningu üheks keskseks huvipunktiks.

Katariina MartensSelgus ja loogika on Katariinat köitnud palju aastaid. Soovist saada teada, miks asjad on just nii, nagu nad on, asus ta kõigepealt õppima süsteemiinseneriks. Digitaalmaailm tundus alguses küll köitev – asjadel olid õiged ja valed vastused, struktuur oli paigas, kuid peagi muutus see kuivaks ning kaotas Katariina jaoks oma võlu. Katariina avastas, et tegelikult huvitavad teda hoopis inimeste lood, inimeste toetamine ja aitamine. Sellest äratundmisest said alguse kõik edaspidised psühholoogiaõpingud ning teekond koolitajana.

Enda kujunemisteel toob Katariina oluliste mõjutajatena välja oma esivanemad. Emapoolne ja isapoolne suguvõsa on üsna erinevad ja seetõttu rikastavad. Emapoolses suguvõsas on  esindatud kunstnikud ja loovinimesed – sealt on Katariina oma sõnul saanud keskmisest suurema tundlikkuse ja huvi ning tahtmise märgata ja luua enda ümber ilu. Isapoolses suguvõsas on üksjagu põliseid põllumehi – sealt on Katariina saanud armastuse ning austuse maa vastu, tugeva maaühenduse ning õppinud loodust nägema elava organismina. Talle meenuvad kaunid õhtud isaga, kus käidi ühiselt päikeseloojangut ning sellele järgnevat värvidemängu vaatamas. Ülikooli õppejõuna töötanud isalt on ta pärinud ka suure armastuse teadmiste vastu, oskuse näha seoseid ja avara maailmavaate. Lapsepõlves kuulas Katariina sageli pealt isa sõprusringkonna kirglikke arutelusid nii poliitika, ajaloo kui kultuuri teemadel ja sealt on alguse saanud huvi maailma nähtuste põhjuste ja tagamaade vastu.

Lisaks suguvõsale näeb Katariina enda jaoks märgilise tähtsusega perioodina aega, mil ta 20 aastat oma elust hästi ei näinud – 10-aastasena jäid Katariina silmad haigeks. See suur muutus nõudis elus uute toimetulekustrateegiate väljaarendamist, õpetas maailma uuel viisil tajuma ning teisel moel välismaailmast infot hankima. Katariina usub, et just see kogemus on muutnud teda osavamaks töös inimestega, sest ta õppis sel ajal tajuma maailma tundlikult kõikide meelte kaudu. Õnneks võimaldas tehnoloogia areng ühel päeval silmanägemise taastada ja nüüd saab Katariina nautida maailma ilu ka hea nägemise kaudu.

Õpetamine on tulnud Katariina ellu iseenesest mitmel korral ja viisil. Katariina on olnud õpetaja nii gümnaasiumis kui ülikoolis ja tänasel päeval koolitab ta täiskasvanuid nii holistilise treeningu aastasel koolitusel kui sellele järgneval terapeudikoolitusel. Koolituste läbiviimisel armastab Katariina enim ühise õppimis- ja jagamisringi kujunemist – see tekib tänu inimeste küsimustele, vaidlustele ning praktilistele kogemustele. Ta naudib koolitustel kujunevat inspireerivat õhkkonda, kus inimesed kuulavad, küsivad, vastavad, kogevad, imestavad, imetlevad – ja nii tekibki põnev koolituse lugu. Teraapiakoolituses väärtustab Katariina võimalust õpetada inimestele iidseid tervendustehnikaid – õpetada inimestele seda, kuidas nad saavad teisi inimesi aidata.

Katariina Liisa Martens esinebKoolitamist tunnetab Katariina oma elu missioonina, eluülesandena ning õpetajana pakub ta teisele inspireerivat kontsentraati sellest, mida on oma teel õppinud ning millesse usub. Katariina kireks on jõustada läbi teraapia ja koolituste inimeste sisemisi lapsi, et inimesed avastaksid taas oma elurõõmu, teostaksid ennast ja naudiksid elu. Mõeldes tagasi oma eluteel olnud õpetajatele, tõdeb Katariina, et igaüks neist on ilmunud tema ellu täpselt õigel ajal ning aidanud tal tol hetkel olukorda mõtestada, süstinud julgust ja aidanud näha suuremat visiooni ning pakkunud inspiratsiooni. Just seda soovib ta pakkuda ka oma õpilastele.

Katariina armastab väga õppimist, loomist ning oma kätega meisterdamist. Inspireeritult oma vanaema käsitööoskustest ja imekaunitest tikanditest oli Katariina elus isegi periood, kus ta riiete disaini ja valmistamisega raha teenis. Lisaks armastab Katariina puutööd ja astub esimesi samme muusika maailmas. Katariina käte läbi on valminud kolm väekat šamaanitrummi ja imelise kõlaga harf. Nüüd naudibki Katariina harfimängust tulenevat rõõmu ning õpib ja arendab end selles valdkonnas. Lisaks õpib Katariina kaheaastasel meditatiivse tantsu kursusel Saksamaal, mida juhendab Cornelia Freise. Seal naudib ta väga rahvusvahelise grupi mitmekesisust ja väge. Lisaks on Katariina jaoks südamelähedaseks teemaks olnud üle 16 aasta šamanism ja üle 11 aasta sufism, tänaseks on ta võtnud ka esimesi astroloogiatunde. Katariina usub, et selleks, et midagi õpetada, peab olema selle omal nahal läbi kogenud – nii jätkab ta pidevat enda arendamist ja õppimisrännakut.

Enesejõustamise salanippe Katariinal jagub. Näiteks hommikuseks rituaaliks on Katariinal teha jalutuskäik, suusaring või jooksuring õues, olenevalt võimalusest on see kas 10 minutit või tund aega. Nii jälgib Katariina, mis on õues toimunud ja muutunud, milline on ilm. Samamoodi lõpetab ta oma päeva õhtuse tiiruga, vaadates kuud ning jälgides looduse märke. Lisaks end ümbritsevatele märkidele on tema jaoks tähtsad ka unenäod. Märgid ja unenäod toovad sageli väga selge teadmise, mida on vaja teha ja kuidas edasi liikuda. Lisaks on Katariina jaoks väga tähtsal kohal saun ning erinevad saunarituaalid. Seal veedab ta pikalt aega, nautides kuuma ja jaheda vaheldumist ning hüpates talvel peale sauna mõnusasse lumehange või veekokku. Katariina armastab vett: tema lemmikud ujumiskohad on Lõuna-Eesti maagilised metsajärved ning väekaimaks matkamise ja energiavarude laadimise kohaks nimetab ta Pühajõe ümbrust.

Katariinat laeb väga ka muusika (eriti Tšaikovski teosed), kontsertidel käimine, meditatiivseks tegevuseks on tema jaoks nii rohimine kui niitmine ja lahutamatuks elu osaks on kindlasti ka lugemine. Enim hinge puudutanud autoritena nimetab Katariina Rumit, Jungi, Uku Masingut ning Bingeni Hildegardi.

Katariina hinge toidavad lähedaste inimestega koosolemine, mängimine ja ühiselt loomine, olgu selleks siis ühine kokkamine puuküttega pliidi ääres või väekad lõkkeõhtud. Katariina lemmikmänguks on “tagumine paar”, sest tema jaoks on mäng ja naer eluliselt tähtsad ja olulised elu osad. Koosloomist naudib Katariina ka töökeskkonnas Holistika Instituudis. Tõeliselt rikastav on arutelude käigus leida ühiseid lahendusi ja luua väekaid ettevõtmisi. Lisaks armastab Katariina väga Eestimaal ringi reisida ning matkata. Sügiseks plaanib ta ka ühte suuremat reisi Tiibetisse, et avastada sealseid väepaiku ja kogeda budismi juuri ja sünnipaika. Lisaks tõmbab teda väga Siberi Baikali järv, seal soovib Katariina kindlasti oma elu jooksul ära käia.

Viimase aasta suurimaks eneseületuseks peab Katariina julgustükki hüpata kaatrilt keset Tallinna lahte merre. Kuna meri pole Katariina jaoks kunagi väga turvaline tundunud oma sügava põhja ja avaruse tõttu, siis ta oli selle teo üle väga uhke, ning nautis väga suplust lõputu avaruse keskel. See sümboliseeris tema jaoks julgust hüpata tundmatusse kohta, teadmata kui sügav on põhi ja kaugel on rannik.

Ametialases plaanis oli suursaavutuseks töö holistilise regerssiooni terapeudi kutsestandardiga, selle koosloomine ja edukas kinnitamine.

Oma tulevikku piiludes näeb Katariina seal kindlasti jätkuvat tööd terapeudi ja koolitajana. Võimalik, et muutunud on elukoht, sest 10 aasta pärast näeb Katariina oma kodu metsade keskel ning visualiseerib hommikuid, mida saaks alustada pliidi alla tule tegemisega. Hetkel on aga linnaperiood ja aeg end siin teostada ja luua, arendada veel oma ajaplaneerimise oskusi ning nautida elu praeguses hetkes.

Kui varem oli Katariina eeskujulik muretseja ning teiste süüdistaja, nähes probleeme väljaspool iseennast, siis tänaseks on ta sel rajal pika tee käinud ja suured arengud läbi teinud. Elu on mitmeid kordi õpetanud, kuidas tasakaalu kadumine töö ja puhkuse vahel võib raskelt kätte maksta ja nii on Katariina sooviks seda tasakaalu oma elus teadlikult hoida. Töötada töötamise ajal ja mängida puhkuse ajal.

Katariina unistab sellest, et maailm oleks mõnus paik ka tema tulevastele lastelastele, et siin oleks hea ja rahulik elada, et maailmas oleks rõõmu ja eneseteostusvõimalusi. Katariina tahab aidata oma tegevusega inimesi lähemale iseendale, et inimesteni jõuaks teadmine ja usaldus, et loome ise oma elu. Saame ise valida, kas loome kaost ja tühermaad või õitsengut, rahulolu ja armastust.

Protsessid, mis praegu maailmas toimuvad, on mingite sisemaailmas toimunud protsesside peegelduseks. See näitab, et meie kultuur ei ole inimeste sisemist hügieeni tähtsustanud ning väärtustanud. Inimesed ei oska kuulata oma südant, panna iseennast ja teisi tähele, olla kaastundlikud. Nüüd on meil võimalus seda kõike taas õppida, et välismaailm saaks hakata peegeldama harmooniat ja armastust. Ilmselt on meile vaja uut müüti, sellist inimkonna ühist lugu, mis ühendaks inimesi, rahvaid ja riike. Inimesed on läbi aegade leidnud väge ja inspiratsiooni lugudest, need räägivad meiega sügaval tasandil ja jagavad väärtuslikke õpetusi ning süstivad usku ja lootust. Nii on hõlpsam ka omaenda loost teha parim versioon.

Katariina õnne retsept on lihtne ja tõhus:

  1. Kuula oma südame häält!
  2. Pane jalad vastu maad, tunne end maandatuna ja ole kohal praeguses hetkes!
  3. Tee seda, mis Sind rõõmustab, mis Sulle meeldib ja mida tõeliselt armastad!

Õnnelikku oma elu loomist kõigile!

Loe pikemalt holistilise treeningu kohta ja tule loo endale rõõmu täis elu!

Kas artikkel oli kasulik? Liitu uudiskirjaga ja saad kord kuus värsked artiklid oma postkasti…

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga