5 küsimust holistilise treeningu kohta

20. mai 2021 | Kategooriata

Postituse autor: Katariina Liisa Martens

Uus holistilise treeningu grupp alustab juba 17. juunil põnevat enesearengu teekonda. Veel on võimalus suvise grupiga liituda. Tere tulemast!

Mida täpsemalt holistiline treening endast kujutab? Siit leiad vastuseid…

Kehalise vormi saavutamiseks käime treenimas jõusaalis või metsas ja toitume tervislikult. Mälu treeninguks on hea lahendada ristsõnu. Mida annab meile holistiline treening?

Holistiline tähendab tervikut. Inimese keha, mõtted, tunded ja hing on terviku osad, mis on omavahel pidevas koosmõjus. Toitumist jälgides ja rohkem liikudes saavutatud väiksem kehakaal ei pruugi jääda püsima, kui inimene ei tegele sellega, et miks ta nii palju sööb? Miks ta sööb rämpstoitu või magusat või näksib nii päeval kui ka hilja õhtul? Miks ta ei maga piisavalt? Näiliselt vajab keha sööki, aga kas ka tegelikult? Miks tahe pole piisavalt tugev, et jääda kindlaks otsusele vähem süüa? Mille eest keha ennast rasvapolstriga kaitseb?

Sama lugu on valuga: kui inimene kasutab tuimastavaid, ergutavaid või rahustavaid aineid, saabub küll kergendus, aga see võib olla ajutine. Kui inimene elab edasi emotsionaalset pinget tekitavas või muul moel ebaterves keskkonnas, siis keha reageerib sellele ja kannatab. Lühema või pikema aja jooksul hakkab emotsionaalne pinge tekitama füüsilist pinget või muutma rakkude käitumist. Kui inimene soovib, et saavutatud heaolu kestaks, siis tuleks tal tegeleda nii keha kui ka mõtete ja tunnetega. Seda holistilisel treeningul tehaksegi.

Millest holistiline treening täpsemalt koosneb?

Holistilisel treeningul käsitletakse teaduse viimaseid avastusi inimese teadvuse seisunditest, positiivsest psühholoogiast, keha ja meele seostest. Koolituse käigus räägitakse üksjagu teooriat,  kuid muutuste tekitamiseks ei piisa ainuüksi ratsionaalsest teadmisest. See, mis aitab tegelikke muutusi esile kutsuda, on kogemus, isiklik suhe kuuldu ja loetuga. Holistilises treeningus ongi põhirõhk isiklikul kogemusel. See tuleb praktiliste harjutuste, arutelude, grupitööde ja meditatsioonide kaudu.

Oluline osa on rühmategevusel. Kui kuulata, rääkida ja arutleda väikeses grupis tekkivas usalduslikus õhkkonnas, käivituvad väga kasulikud protsessid. Ühe inimese küsimus võib olla vastus teisele, kellegi teise räägitud loos võib sisalduda rühmakaaslasele ülioluline infokild.

Kaua holistiline treening kestab?

Holistiline treening vene keeles (1)Holistiline treening on üle aasta kestev rännak, olles ühtekokku 1 aasta ja 2 kuud pikk koolitus. Tänapäeva ühiskonnas oleme harjunud väärtustama kiirust ja efektiivsust, kuid püsiva muutuse saavutamine võtab aega. Oma käitumisviisides ja reageeringutes toimivad inimesed tegelikult üsna automaatselt, nagu juhiks neid autopiloot. Kui tuua paralleel arvutiga, siis inimese psüühikas toimivad ja toimetavad kunagi sinna laetud arvutiprogrammid, mis nüüd olukorra ajel käivituvad ja meie reageeringuid suunavad. Kunagi on need programmid olnud parimad versioonid ja nende töö on garanteerinud inimesele õnnelikuks eluks otstarbekaimad valikud ja käitumisviisid. Kuid elu muutub kogu aeg ja seda üha kiiremini, koos sellega ka olud ja suhted. Muutuvas elus võib juhtuda, et elu tekitab suuremat või väiksemat ärevust, ebakindlust, et see või teine reageerimisviis ei toeta inimese praeguses elusituatsioonis just kõige õnnestavamate valikute tegemist. Et olla eluvooluga heas sünkroonis, on hea oma sisemaailma programme mõista ja vajaduse korral uued installeerida. Uute programmidega kaasnevad käitumisviisid tuleb integreerida ka oma igapäevaellu, sest iga uus asi vajab harjumist.

Mis väärtust holistiline treening inimese jaoks loob? 

On neid, kes teevad oma elus kannapöörde, asudes uut ametit õppima või hakates ettevõtjaks. Kui inimesed leiavad üles oma seni kasutamata potentsiaali või ammuse unistuse ja hakkavad ennast teostama, siis saavad elu ja töö uue dimensiooni. Holistilise treeningu lõpetajad on öelnud, et nad on terviklikumad ja õnnelikumad, elu muutub mõtestatumaks. Kui paraneb oskus eri olukordades iseennast ja oma reaktsioone tähele panna, on lihtsam hoida head energiataset. Paranenud keskendumisoskus aitab olla efektiivsem. Rääkimata sellest, et kui õpitakse kuulama ja mõistetakse inimpsüühika toimimise seaduspärasusi, muutuvad suhted paremaks, lähedasemaks, armastavamaks. Kui elu ja psüühika toimimise põhjuste ja tagajärgede seosed saavad selgemaks, siis annab see hingerahu, loovust, julgust ja väge.

Mis on treeningu põhiline kasutegur?

Holistiline treening aitab inimestel saavutada head vaimset vormi. Vaimselt heas vormis inimesel on hea energiatase, ta elab teadmisega: minu tahe loeb. Ta teab, et saab oma elu sündmusi ja suunda ise mõjutada. Elu, saatus või kes iganes ei juhi ega pilluta teda sinna-tänna.  Elus võib ikka tulla perioode, kus kõik pole just parimas korras. Aga ka sellistel perioodidel on võimalik säilitada enda ja eluga hea suhe – see on minu elu, ma tegelen sellega, annan olukorra lahendamiseks oma parima. Piltlikult öeldes ongi see inimene ise oma õnne sepp, kes vajaduse korral hangib isikliku õnne sepistamiseks mõne efektiivsema ja moodsama tööriista.

Tere tulemast holistilisse treeningusse! 

 

* Artikkel on lühendatud ja toimetatud versioon Eesti Päevalehes ilmunud intervjuust Katariina Liisa Martensiga. Huvi korral loe lisa!

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga