Persoonilugu instituudi koolitaja Heili Laidoga

28. juuli 2017 | Artiklid, Instituudist

Postituse autor: Jaana Ojakäär-Kitsing

Jaana Ojakäär

 

Kohtusin täna Holistika Instituudi kogenud ja armastatud koolitaja Heili Laidoga, et avastada tema vaadet maailmale ning teekonda holistikani.

Heili ilmub suvisele kohtumisele säravpunases pluusis, olles nagu kaunis süda, mis kiirgab siirust ja armastust. Armastusest ja elust me juttu teemegi.

Heilit iseloomustab süsteemsus, terviku tajumine, soov luua seoseid teaduse ning vaimumaailma vahel ja tahe mõista elu olemust ning hingede maailma.

Holistika radadel on Heili enda sõnul kõndinud juba noorukina. Ta on alati mõistnud, et ühte asja mõjutavad paljud erinevad tegurid, ta on alati püüdnud näha olukordi ja asju terviklikult ning tahtnud vaadata toimuvat erinevast vaatenurgast.

Seda märkasid kooli ajal ka tema õpetajad, kes palusid Heilil sageli oma vaatenurka avaldada ja kokkuvõtteid teha. “Mida Laido arvab?”, kostus eesti keele õpetaja huulilt alati peale uue loetud raamatu analüüsi, et Heili klassikaaslaste tehtud ülevaadet oma unikaalse vaatenurga ja lähenemisega rikastaks.

Peale Tartu Ülikooli psühholoogiaosakonna lõpetamist oli Heilil õnne sattuda tööle Tallinna Pedagoogilise Instituudi tervisekabinetti, kus tegeleti integraalse tervise teemadega ning kus arstid ja psühholoogid tegid koostööd. Integraalne tervis tähendab, et füüsiline ja psüühiline tervislik seisund mõjutavad teineteist. Selline lähenemine oli teaduspõhine ja samas praktiline.

Tänu tollasele meditsiiniraamatukogu direktorile, said noored psühholoogid ligi väärtuslikule välismaa kirjandusele ja filmidele. Tema üheks põnevaks tööülesandeks oli tol perioodil (80ndatel) ka erinevate teraapiasuundade kaardistamine ning oma meeskonnaga praegusest Tallinna Ülikoolist. Üheskoos organiseeriti teadaolevalt maailma esimene muusikateraapia konverents, mis leidis aset Eestis.

Heili Laido

Armastus oma töö ja inimeste vastu

Heili on väga tänulik, et töö on tema hobi. Ta armastab tööd nii terapeudi kui koolitajana. Teda on alati köitnud inimeste lood, tervikliku tervise teemad ning soov toetada inimesi õnneliku elu loomisel. Heili lausub, et tal on tohutu siiras soov, et inimesed elaksid hästi. Valus on vaadata, kuidas inimene võiks elada hästi, aga tegelikult on midagi, mis seda segab ja ta ei tee enda jaoks mingeid muutusi. Ta tunneb suurt rõõmu kui saab inimesi aidata. Heili järgib ise oma elus motot, mille temale lähedane inimene on kaunilt kirja pannud: “Senikaua, kui sa ei taha õppida ega kuulata, vaid teed asju nii nagu ise ainuõigeks pead, ei leia sa ka uusi lahendusi”.

Koolitades lööb Heili särama, muutub elavaks, kirglikuks ning naudib seda rolli, mis aitab tal teisi aidata ning maailma veidi paremaks paigaks muuta.

Heili sära ja professionaalsus õpetajana puudutab ta õpilasi. Holistilise treeningu kursuse vilistlane Marko Mets kirjeldab Heilit kui imeliselt hoolivat ja sooja inimest, kes teab väga hästi, millist instrumenti kasutada.

Heili lausub tabavalt, et töötades terapeudi ja koolitajana ei ole enam mingit vajadust ilukirjanduse järele – inimesed meie ümber on nii värvikate lugude ja eludega. See on põnev töö ja eriti hea on näha tulemusi.

Enda ühe suurima õpetajana kasvamisel koolitaja ja terapeudina, nimetab Heili Holistika Instituudi loojat ja juhatajat Marina Paula Eberthit. Marinaga on ta tänaseks juba palju aastaid koos töötanud, Holistika Instituuti arendanud ja koolitusi teinud. Samas tunneb Heili, et omamoodi õpetajad on kõik inimesed meie elus, mingeid gurusid tal pole, sest igaühelt on midagi õppida.

Õppimishimu on ka üks tegur, mis inspireerib Heilit koolitajana töötama, sest koolitades ja teisi õpetades õpime tegelikult ise kõige rohkem!

Armastus loomingu vastu

Heili üheks viimase aja lemmikhobiks on maalimine. Kunstiga on ta seotud olnud läbi elu: noorena käis ta kunstiklassis ning elu viis ta kokku mitmete kunstnikega ka oma hilisemal eluteel. Eks koolitaminegi on omamoodi suur looming – luua tervik erinevatest raamatutest, materjalidest, lugudest ja kogemustest.

Hobidest toob Heili välja veel armastuse liikumise vastu, eriti just veega seotud tervisespordi alad: vesiaeroobika ja ujumine on tema vaieldamatud lemmikud. Vesi kutsub teda ja mere ääres viibides tunneb ta end vabana ja mõnusalt. Just sellepärast veedab ta meelsasti aega oma Laulasmaal asuvas suvilas, kus mereõhk  hinge paitab.

Heili on mitmekülgne, ta on loonud toredaid lastelaule, mida on inspireerinud eelkõige tegema tema enda väikesed lapselapsed. Üks kaunis lugu on ka nooti jõudnud. Laul nimega “Unelaul” ilmus Salasõna populaarsel lastele suunatud meelerännakute plaadil “Lapse rõõmuks”.

Armastus reisimise vastu

Heili unistas kunagi elamisest erinevates riikides, kuna teiste rahvaste ja kultuuride avastamine ja kogemine on teda alati köitnud. See õpetab tohutult hästi empaatiat ja aitab teisi mõista. Kuigi ta ise on paikselt ikka Eestimaaga seotuks jäänud, armastab ta väga reisida. Läbi on käidud ca 50 riiki, mitmetes neist on käidud lausa korduvalt. Heili lähedased (sh lapselapsed), elavad erinevates riikides ja see annab põhjust ikka ja jälle kohvrit pakkida ja lennukile istuda. Üks veel siiamaani avastamata riik, mida tema hing ihkab külastada, on kaunis mägine maa Norra.

Armastus pere ja sõprade vastu

ArmastusKõige suuremat rõõmu teevad Heilile ikka hetked koos oma pere, lähedaste ja sõpradega. Heilile meeldivad kõige enam nn “kastist välja” inimesed – sooja südamega, mõtlevad, humoorikad inimesed. Just sellistele sõpradele armastab Heili korraldada maitsvaid õhtusööke, kus ei puudu ka nali ja naer.

Heili on südamest tänulik, et tal on armsad lähedased, kes toetavad üksteist nii elu tipphetkedel kui mõõnaperioodidel. Soojad suhted on nii poja perega kui ka õdede-vendadega.

Õnne valem

Õnne valemina toob Heili välja elu, kus iga inimene saab järgida oma loomulikku olekut. Elu, kus inimene ei peaks kandma maske, ta elab õnnelikult koos teistega ja ta piirid on paigas. Tähtis on, et inimene ei kannataks teiste inimeste asjade pärast, mis ei ole tema kannatada. Õnne retsepti tähtis osa on kindel veendumus, et igale asjale on lahendus olemas!

Tänulikkuse tervendav jõud

Rasketel hetkedel aitab tänulikkus. Tänutunne suudab võimendada kõike head, mida kogetud ja täidab hinge rõõmuga. Heili ise on südamest tänulik, et on kogenud võimast armastust ja et tal on õnn elada väga armastavas perekonnas. Ta tunneb end selles osas tõeliselt priviligeerituna – see on midagi väga võimast!

Armastust defineerib Heili kui valgust ja turvatunnet. Valgus sisaldab kõiki värve ja nii võib ka armastuses olla erinevaid värvitoone. Suhetes võib olla vahel tujutsemist, viha, kadedust, kuid kui taustaks on võimas armastusetunne, siis jääb see kandma ja ei tee haiget.

Teiseks on armastus Heili jaoks ülim turvatunne nii makro- kui mikrotasandil. Turvatunne nii enda sees kui maailma suhtes. Ja see ei tähenda, et vaatame maailma mingist mullist – lihtsalt kui Sul on suur tugev armastuse energia taga, siis näed asju teistmoodi, usaldad.

Südamega juhitud maailm

Maailmas soovib Heili näha üleminekut toorelt võimult armastusele. Ta soovib näha nende inimeste kriitilise massi suurenemist, kes tegelevad oma vaimse tervisega, vaimsete teemadega. Maailmas, kus kasvab hoolivus, empaatia ja nn südamega maailma tunnetamine, väheneb vägivald, sõjad ja võimu tagaajamine.

Heili toob välja, et tema silmis on maailm tohutult muutunud viimase 50 aastaga ja eriti hoogsalt viimase 10 aastaga, mil vaimsete teemadega tegelemine on kogunud suurt populaarsust. Inimesel on 7 tšakrat. Kui vanasti elati suuresti kolme alumise tšakra juhtimisel, siis nüüd on inimesed liikunud kõrgemate tšakrate sfääri ning see aitab vähendada kahepalgelisust, vägivalda ja kurjust.

***

Uus holistilise treeningu koolitusgrupp alustab Heili juhendamisel oma teekonda novembris. Veel on mõned vabad kohad! Loe koolituse kohta lisa…

Kas artikkel oli kasulik? Liitu uudiskirjaga ja saad kord kuus värsked artiklid oma postkasti…

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga