Rännak sisemise tarkuse juurde

6. jaan. 2022 | Artiklid, Keha, Psühholoogia, Teraapia, Tervis

Postituse autor: Kristel Aus

Ilmus ajakirjas Tervis Pluss (nr 10/2021)

Hingevalu, viha, häbi, ängistus või süütunne võivad juhtida meie elu, ilma et seda ise teaksimegi. Kuidas allasurutud, vaimu ja keha laastavatest tunnetest vabaneda? Holistilist regressiooniteraapiat kui üht võimalust tutvustab terapeut Kristel Aus.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Ühel eluhetkel tundis Sandra (28, nimi muudetud), et on omadega täiesti läbi – kogu elurõõm ja sära olid kadunud. “Olin elus, aga ei elanud, vaid lihtsalt eksisteerisin. Inimesed mu ümber panid tähele, et minuga ei ole kõik hästi.” Noore naise perearst arvas, et abi oleks antidepressantidest. Töökaaslane soovitas aga proovida holistilist regressiooniteraapiat. “Otsustasingi lootuses, et ehk ei lähe ravimeid siiski vaja, teha läbi nn holistilise neliku – neli seanssi kahe nädala jooksul.”

Teraapias sai ta rääkida oma tunnetest ja luua ühenduse alateadvusega. “Sain aru, miks ma tunnen, mida tunnen, ja kust need tunded pärit on. Peamiselt olid minu mured seotud minapildiga. Suur ülekaal oli mõjunud minu enesekindlusele laastavalt, mistõttu tundsin end üksildasena ja elasin hirmudes.”

Terapeudi abiga saabus peagi mõistmine, et nende tunnete juured ulatuvad lapsepõlve. “Lasin neist lahti. See oli minu jaoks äärmiselt sügav ja emotsionaalne kogemus.” Sandra tunnistab, et teraapia muutis ta elu. “Ma ei oodanud, et sellest on nii palju abi. Hakkasin end nägema hoopis teises valguses. Leidsin jõu ja sihikindluse, et hakata järgima toitumiskava. Enne teraapiat olin seda palju kordi üritanud, aga iga kord ebaõnnestunud: alustasin juba mõttega, et ei saa niikuinii hakkama.”

Sama hoiak takistas naise sõnul teda ka teiste soovide ja unistuste poole pürgimast. Nüüdseks on ta kaotanud 30 kilogrammi ja läinud õppima eriala, millest oli pikalt unistanud.

“Poolteist aastat pärast teraapiat võin öelda, et olen jätnud mineviku seljataha ja pööranud elus uue lehekülje – ilma antidepressantideta. Sõprade ja pere sõnul olen täiesti teine inimene ning neil kõigil on hea meel, et mu silmad säravad. Mis kõige tähtsam ja mida ma kõige rohkem ootasin: olen leidnud armastuse. Minu üllatuseks mitte kellegi teise, vaid iseenda vastu, koos kõigi oma vigadega.”

Kristel Aus

FOTO: ERAKOGU

Tagasipöördumine lapsepõlve

Mis on holistiline regressiooni­teraapia? Selle võõrapärase sõnapaari taga peitub tõhus hinge­abi, mida on Eestis antud juba viisteist aastat. Teraapiasuuna on eri koolkondade õpetuste ja praktikate põhjal välja töötanud psühholoog, terapeut ja koolitaja Marina Paula Eberth. Tema juhib ka omaasutatud Holistika Instituuti, kus õpetatakse välja uusi terapeute ning korraldatakse menukaid koolitusi, kursusi ja töötubasid.

Termin “holistiline” tuleb kreekakeelsest sõnast holos ja tähendab terviklikku. Inimesel on nii mõistus, tunded, keha kui ka hing – selleks et teraapia oleks tõhus, tuleb tegeleda nende kõigiga. Regressioon tähendab maakeeli tagasiminekut. Nii nagu paljudes teistes koolkondades, on ka üks holistilise regressiooniteraapia põhilisi lähtekohti, et enamik meie hädadest on saanud alguse lapsepõlvest. Terapeudi abiga leitakse üles probleemi juur ning vabastatakse alateadvusesse lukustunud tunde- ja mõttemustrid.

Meie kõigi elus on olnud olukordi, kus oleme tundnud tugevat hingevalu, viha, häbi, ängistust, jõuetust, süüd või mõnd muud rasket tunnet. Me pole osanud nende olukordadega toime tulla ja tunded on jäänud väljendamata. Allasurutud tunded aga lukustuvad alateadvusesse ja hakkavad sealt inimese elu juhtima, ilma et ta seda ise teadvustaks. Ka palju aastaid hiljem võivad sarnased olukorrad ikka ja jälle vana haava lahti kiskuda ning inimene reageerib endalegi üllatuseks valulikult. Selline “kinnikiilunud” tundeelu kipub välja lööma ka füüsilises kehas mitmesuguste terviseprobleemidena.

Allasurutud tunded on tihedasti seotud meie uskumustega. Viimased on justkui baasprogrammid, mis alateadvuse tasandil meie elu ja käitumist juhivad. Negatiivsed uskumused, näiteks “Ma ei ole piisav”, “Ma ei vääri armastust”, “Inimesi ei saa usaldada” jms, suruvad maad ligi ja takistavad elamast täiel rinnal. Väga sageli on selliste uskumuste tekke taga just mõni traumaatiline läbielamine lapsepõlves, mis täis­kasvanuna tagasi vaadates ei pruugigi tunduda kuigi suur asi. Laps aga ei osanud oma tunnetega toime tulla ja mattis need sügavale enda sisse. Terapeudi abiga leitakse valus olukord minevikust üles, tunded tuntakse uuesti läbi ja väljendatakse. Alles siis on võimalik vana uskumus uue ja positiivsemaga “üle kirjutada”.

Tugevad tunded salvestuvad kehas

Klassikaline holistilise regressiooni­teraapia seanss näeb välja nii, et kõigepealt terapeut vestleb kliendiga ja viib ta seejärel holistilisele rännakule. Rahuliku hingamise, lõdvestuse ja kujutlus­piltide rütmis libiseb inimene meditatiivsesse seisundisse, mis on justkui une ja ärkveloleku vahepeal. Sellises olekus pääseb inimene hõlpsamini ligi alateadvuses peituvatele tunde- ja mõtteblokkidele ning sügavale sisemisele tarkusele, mis aitab neid lahustada. Tegemist ei ole hüpnoosiga: inimene on täielikult teadvel ja kontrollib toimuvat. Terapeut on rännakul suunavas ja toetavas rollis.

Inimesed kogevad neid rännakuid erinevalt. Mõned näevad pilte, teised tunnetavad toimuvat rohkem keha tasandil või lihtsalt energiana. Tavaliselt rullub rännakul lahti mingi lugu, mis peegeldab kliendi elus parasjagu toimuvat. Tihti avavad niisugused lood end mitmekihilises ja sügavas sümbolite keeles, mida hiljem terapeudi abiga lahti mõtestatakse.

Tavaliselt rullub rännakul lahti mingi lugu, mis peegeldab kliendi elus parasjagu toimuvat.

Holistilises regressiooni­teraapias on väga suur rõhk kehalisel kogemusel. Keha salvestab kõik meie tugevad tunded. Isegi kui arvame, et oleme mingi sündmuse ja sellega seotud emotsiooni unustanud, tuleb teraapias sageli välja, et kehal on see meeles. Need tunded leitaksegi üles ja lastakse vabaks.

Teraapiasse on tulnud inimesi erinevate probleemidega: elurõõmu puudumine, stress, madal enesehinnang, liigne enesekriitika, suhteprobleemid, ärevus, hirmud, füüsilised vaevused jne.

Teraapiast kasu saamiseks ei peagi inimesel tingimata mingi “häda” olema. Rännak siseilma võib anda kaalukaid taipamisi ja ahaa-elamusi ka neile, kes saavad oma eluga muidu hästi hakkama, aga sooviksid leida värsket vaate­nurka või uut hingamist. Paljud meist elavad tundes, et pealtnäha oleks nagu kõik hästi, aga sügaval sisimas ei olda oma eluga päriselt rahul. Midagi on justkui puudu. Rännak sisemaailma võib anda kasulikku juhatust, kuidas luua õnnelikumat elu.

Kuidas teraapia mõjub?

* Tekib parem arusaamine oma elust, suure pildi taju. Teraapia annab võimaluse näha tunnete ja olukordade taga peituvaid sügavamaid põhjusi ja seoseid, mille peale inimene oma igapäevaelus ei pruugi tulla. Selleks et midagi muuta, tuleb esmalt aru saada, miks asjad on, nagu need on.

* Osaks saab sügav sisekaemus. Holistiline regressiooniteraapia lähtub põhimõttest, et inimese parim abistaja ja õpetaja on tema enda sisemaailm. Kõik lahendused ja vastused on meie sees olemas, ent igapäevaelus oleme sageli oma sisehäälest eemaldunud ega oska sellega kontakti võtta. Rännakul läbi isiksuse erinevate kihtide ja alateadvuse peidetud nurgataguste leiame oma probleemidele omaenda näo järgi lahendused, mida ükski väljaspool seisja meile pakkuda ei suuda.

* Leitakse kontakt tunnetega. Teraapia õpetab märkama ja väljendama tundeid. Lapsest saadik on paljusid meist õpetatud oma tundeid alla suruma. „Ära jonni”, „Mehed ei nuta”, „Pead olema tugev” – nii tavatsesid öelda vanemad ja teised täiskasvanud. Paljudele tuleb teraapias üllatusena, et neil on näiteks õigus tunda viha. Tunded on sõnumitoojad, mis annavad märku meie vajadustest. Ainult see, kes oskab teadvustada ja selgelt väljendada oma vajadusi, saab kujundada oma elu just selliseks, nagu talle meeldib.

* Lisandub elurõõmu ja energiat. Allasurutud tunnete ja uskumuste vabastamine päästab valla meie elujõu, nii et see saab taas vabalt voolata. See aitab inimesel luua elu, kus on rohkem hingerahu, rõõmu ja tasakaalu ning kus ta saab realiseerida oma andeid kooskõlas oma sügavama olemusega. Koos emotsioonide tervendamisega võivad leeveneda või suisa kaduda ka füüsilised vaevused.

Rohkem infot teraapia kohta leiad leheküljelt holistika.ee.

Kui tõenäoliselt soovitaksid seda artiklit lugeda ka teistel?

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga