Peresaated suhete teemal Marina Paula Eberthiga. Tule kuulama!

24. apr. 2018 | Pere, Psühholoogia, Suhtlemine

Postituse autor: Katrin Saali Saul

Katrin Saali SaulAprillis 2018 olid Vikerraadio eetris põnevad Peresaated suhete teemal, kus Katrin Saali Sauli külaliseks oli Holistika Instituudi juhataja Marina Paula Eberth. Loe saadetest lähemalt ja kuula järele!

Kuula saateid:

Kirg pikaajalises suhtes

On see võimalik, et kirg püsib paari vahel pikki aastaid? Või võiksime leppida sellega, et kirg, mis ähmastab mõtlemise, lööb vererõhu üles ja põlved nõrgaks, on mööduv nähtus?
Elus tuleb ette aegu, kus kirg ei ole väga oluline ning siis on jälle perioodid, kus seks ja seksuaalne ihaldusobjekt täidavad suure osa me aegruumist. Neil hetkil tiirlevad kirest tiined mõtted, vaid ihaldusobjekti ümber. Enesetunne pendeldab naudinguharjade ja valutamise vahel. Kirest minnakse segaseks ja tehakse hulle tempe.

Meil ilmselt kõigil on elus olnud hetki, kel rohkem, kel vähem, kel ammu ja kel praegu, mil tahtsime tunda kirge, sügaval südames ihkasime teha kirest tõugatuna midagi pöörast.
Lähisuhteid mõjutavad kõige enam meie kaks inimlikku baasvajadust, mis on oma olemuselt vastandlikud:
1. Vajan turvalisust, püsivust, rahu ja usaldust. Etteaimatav on turvaline! Kõik see moodustab elukeskkonna, mida me nimetame „kodu“. Seda on vaja mu perele ja lastele.
2. Vajan ka uudsust, seiklust, riski, ohtu. Tahan kõndida tallamata radu, tahan müstikat, tundmatut, üllatust. Seda meie turvaline kodu enamasti ei paku. Aga just see on erootiline ja äratab meis seksuaalsuse, paneb elujõu voolama.

Vaatleme neid kaht baasvajadust kire kontekstis.

Kuula saadet:

Truudusetus ja kõrvalsuhted

Jätkame psühholoog Marina Paula Eberthiga eelmises saates pooleli jäänud juttu kirest ja armastuse erinevatest vormidest.
Millised protsessid paarisuhtes ja vähemalt ühe partneri sees viivad selleni, et on tekkinud pinnas kõrvalsuhteks?

Truudusetus ei tähenda alati, et armastus partneri vastu otsa sai ja tahetakse partnerist lahku minna. Agape hooliv armastus on enamasti sellisel paaril veel alles. Erosest kannustatud tunde taga on vajadus seikluslikkuse järele, vajadus tunda end rohkem elusana, vajadus ennast proovile panna, avastada iseendas uusi külgi, millest varem aimugi polnud. Truudusetuse taga on rohkem või vähem teadlik soov ise muutuda ja maha jätta see mina, kes on tardunud.
Kõrvalsuhe ei juhtu kunagi nipsust, et õhtul oli oma paarisuhe veel maailma parim ja homme juhtus kõrvalsuhe. See partner, kel kõrvalsuhe juhtub, libiseb sinna pikkamisi, nii et ta sageli isegi ei märka, kuidas see juhtub. Oluline on siin märkida, et neil, kel juhtub kõrvalsuhe, pole moraalitud, halvad inimesed. Uuringud näitavad, et enamike kõrvalsuhete põhjused pole mitte selles, et kõrvalsuhtesse astuv inimene on hoolimatu, ebausaldusväärne või nõrk inimene, kes ei oska öelda „ei“ seksile. See oleks liiga primitiivne lähenemine. Tegelik põhjus, miks üks paarilistest kaldub ühiselt teelt kõrvale, peitub enamasti siiski paarisuhtes, seal on enamasti midagi puudu.

Arutame ka seda, kas suhte peaks lõpetama, kui partner on hälbinud kõrvalsuhtesse. Ja veel arutleme suhtemaailma uue trendi – polüamooria üle. Kas mitme partneri üheaegne armastamine on võimalik?

Kuula saadet:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga