Õpi ennast tundma!

7. sept. 2013 | Psühholoogia, Suhtlemine

Postituse autor: Margit Ivanov

Margit Ivanov

uwe nora 1Saksamaalt pärit kogenud mentor, life-coach ja koolitaja Uwe Weissflog räägib oma teekonnast mõistmise ja armastuse juurde. Vahendab holistiline terapeut Margit Ivanov.

Minu lapsepõlv sõjajärgsel Saksamaal oli keeruline. Õppisin selgeks, et kui midagi tahta, tuleb seda ka elult võtta. Töötasin välja nn. „kõva kuti“ kaitsesüsteemi, mis koosnes suures osas enesekesksusest ja ülbusest.

Olin noorena ambitsioonikas ja mul olid kõrged ootused iseendale: tahtsin saada keemikuks ning alustasin õpinguid Berliini ülikoolis. Siis aga abiellusin väga noorelt ja õpingud jäid lõpetamata. Kuna olin väga töökas ja edasipürgiv ning mul oli kõrge enesetõestamisvajadus, ei saanud lõpetamata kool takistuseks mu karjäärile. Ma töötasin pikka aega IBM-s nii Hamburgis kui ka USAs süsteemide ja organisatsiooni arenduse alal ning elasin vaheldumisi kahel mandril. Abiellusin uuesti ja toetasin oma tööalast kahepaiksust ka erinevate kõrvalsuhetega isiklikus elus. Pikka aega elasin lausa kaksikelu, kus mul oli Saksamaal naine ja USAs armuke. Mingi hetk tundsin, et nii ma enam jätkata ei saa, sest ma lihtsalt lagunen ära.

Loobusin oma kaksikelust ja kolisin koos oma naisega USAsse elama. Alles siis märkasin teda päriselt esimest korda. USAs hakkasin huvituma inimesest ja psühholoogiast ning osalesin erinevatel isiksuse arengu koolitustel. Oma ülbusest ja üleolekust sain esmakordselt teadlikuks tänu oma suurepärasele õpetajale ja integral couching‘u loojale James Flaherty´le, kelle juures õppisin coachiks. Ta kooris mind kiht-kihilt nagu sibulat. Võttis lahti tükkideks. Alles siis hakkasin ka teisi enda ümber märkama ja väärtustama. Mu suhe abikaasaga muutus väga heaks, kuid elu ei lubanud mul loorberitele puhkama jääda, vaid tõi mulle uue väljakutse: mu naine haigestus vähki.

Otsustasin loobuda organisatsioonide ümberkujundamisest ning keskenduda rohkem üksikisikule, sest inimesest algab kõik – ka suur organisatsioon. Naasime Saksamaale ja alustasin oma era-coachingut ning hakkasin korraldama isiksusearengu koolitusi ehk retriite (ingl k. retreat, eemaldumine igapäevaelust, et heita pilk iseendasse, toim). Nendel koolitustel olen loonud turvalise ja toetava keskkonna, kus inimene saab iseennast uurida, avastada ja avada nii, et pärast uute kogemustega rikastatuna jälle kokku koguda, aga pisut muutunud ja väärtustatumal kujul. Inimene saab oma tavaellu tagasi minna õnnelikuma ja enesega rohkem rahulolevana.

Minu naise haigus ja surm on mind väga sügavalt puudutanud ja olnud mulle ka õpetajaks. Õppisin seda, kuidas elada olevikus ja nautida kõike, mida elu pakub. Iga päev. Nägin oma naise positiivsust ja seda, kuidas ta iialgi ei virisenud ega kurtnud. Kedagi armastada, tähendab ka tema eest hoolitsemist. Ma sain võimaluse tema eest hoolitseda ja ta lubas mulle seda. Saime tõeliselt lähedasteks. Nüüd, peale tema surma, õpin aga seda, kuidas lahti lasta ja loobuda vanast – see on väga raske! Aga pean seda tegema, sest muidu ei saa tulla uus.

Siin on minu elu viis lihtsat põhimõtet, millesse ma usun ja millele soovitan keskenduda kõigil neil, kes tahavad elada austades ennast ja teisi ning olla ümbritsevaga harmoonias:

  • Põhjus ja tagajärg on seotud. Austan budistlikku mõtteviisi ja usun, et ükskõik mida me teeme, mõtleme, plaanime – kõigel on tagajärg. Kui teed midagi, mis põhjustab teistele halba, siis ei saa seda päriselt olematuks teha – arm jääb ikka alles. Küll aga on võimalik oma järgmiste tegudega tehtu tagajärgi vähendades saada krediiti või luua midagi, mis tekitab suurema tasakaalu. Kui aga juhtub nii, et eksimus on tehtud, siis on hea kui oskame tagajärgi teadlikult tasakaalustada!
  • Universaalne väärtuste süsteem. Kõige alus on universaalse väärtussüsteemi tunnetamine ja oma maailmaga integreerimine. Neid väärtusi ei ole tuhandeid, vaid ainult mõned. Ma tean, millised on minu väärused ja eetilised tõekspidamised ning elan nende järgi. Näiteks: ära valeta, ära räägi teistest halba, ära peta – ei ennast ega teisi.
  • Suhe vajab pühendumist. Rääkides ükskõik millisest inimestevahelisest suhtest, usun, et selle elus hoidmiseks tuleb panustada energiat. Ükskõik kas see on abielu või sõprussuhe. Ei ole eriti tulemuslik ise mitte midagi tehes lihtsalt oodata, et sind hoitakse ja armastatakse. Saad täpselt seda, mida isegi annad!
  • Millegi meist suurema olemasolu tunnistamine. Oma naise surmaga seoses mõistsin, et siin elus eksisteerib midagi kõrgemat, midagi seletamatut – see mõistmine tuleb vaid kriisiolukorras ja see on müstiline kogemus.
  • Kohalolekust tuleneb jõud. Oluline on ära tunda, et oled tõeliselt elus. See tähendab, et tunned energiavahetust teistega, et oled aktsepteeritud ja armastatud just sellisena nagu oled. Saad olla see, kes oled. Iga hetk.

Saksa päritolu life coach Uwe Weissflog viib paar korda aastas Eestis ja Šveitsis läbi retriite: Holistic Pathways & Guidance, kus inimesed saavad heita pilgu iseendasse, et seeläbi armastus iseenda ja kogu maailma vastu saaks hakata kasvama.

 

Kas artikkel oli kasulik? Liitu uudiskirjaga ja saad kord kuus värsked artiklid oma postkasti…

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga