Mis on suhtetants? 

3. juuli 2018 | Armastus, Artiklid, Pere, Psühholoogia, Suhtlemine

Postituse autor: Katrin Kalvi

Katrin Kalvi

Tantsijana tean, kui eriline on kogemus, mil partnerite vahel tekib sünergia ja toimub nö ühtesulamine. Sa hingad teisega ühes rütmis, isegi kui partner on saali teises otsas ning oled tema poole seljaga. Sa tead täpselt, mida ta teeb, kuuled tema hingamist, kuigi muusika on vali ja sa ei tohiks seda kuulda. See on võimas tajumine. Täpselt sedasama võime kohata ka oma suhetes. Teine on kuskil eemal ja isegi kui sa pole teda kaua näinud, tajud, kuidas tal läheb ja tead, mida ta vajab. Mingi nähtamatu side hoiab koos hingesid, kellel on midagi teineteisele öelda. Tõsi ta on, et mõned inimesed on tundlikumad ja nemad tajuvad ehk rohkem. Väga lihtsalt seletades on see midagi sellist: kui sisened ruumi, siis taipad kohe, kas selles ruumis on meeldiv olla või mitte. Ruumis olevad inimesed kas on kutsuvad või mitte. Võid tunda ebamugavust või ärevust ning parema meelega tahaksid põgeneda. Just sellisel lihtsal ja veidral moel me tajume ka üksteist. Seletamatul põhjusel kaks inimest tõmbuvad või tõukuvad. Isegi kui nad koos ei ole, võib seotus olla tugev. Näiteks ema teab, kuidas tema lapsega on ka siis, kui laps on täiskasvanud. See side ei katke iialgi. On ja jääb. See on püha liit! Püha liit võib tekkida ka mehe ja naise vahel, sõprade vahel samuti.

Tahaksin natuke selgitada oma tantsijamõtteid läbi kahe inimese suhte. Kaks inimest leiavad teineteist. Muusika hakkab mängima ning nad peavad läbi kindla liikumise leidma rütmi, mis neid kannab, et tants oleks nauditav mõlemale poolele. Hea, kui juba enne elutantsu algust oleksid mõned olulised liigutused kokku lepitud ja mõned ära õpitud. Partneri toetamine on ilus. Kui kaaslane on tundlik, polegi ehk vaja teda õpetada, piisab jälgimisest ja tunnetamisest ning juba sulandudki imelisse tantsu. Selline teineteise toetamine on kaunis, tekib voolamine, see on imeline hingepai. Keerulisem on asi, kui üks pool on karumõmm ja teine kergejalgselt kaugel ees. Tõsi ta on – hea tantsija võib karugi lendlema õpetada, aga siis võib juhtuda, et tantsutunni lõppedes on õpetajarollis olnud inimene täiesti tühi. Kui sellist ebavõrdsete oskustega suhet alustada, on vaja olla piisavalt tugev ja terve, et suhe kannaks. Kui ühest osapoolest saab andja ja tervendaja, võib tema hing jääda puudusesse. Varem või hiljem toob see endaga probleeme kaasa. 

Tavaliselt on need naised, kes armuvad ja unustavad omaenda vajadused. Naised on juba oma loomult jagajad ja tervendajad. Nad ei saa sinna midagi parata, see meeldib neile. Kui aga mees pole piisavalt suureks saanud, et pöördeid kaasa teha, ei suuda poisike mehes olla vääriline partner. Suhe ei toimi, tants ei õnnestu. Naisest saab märkamatult ema või lihtsalt õpetaja, poiss aga ei taha koos emaga tantsupõrandal liuelda. Okei! Võib-olla, et natuke ikka tahab ka, sest see on mõnus. Ema hoolitseb ja teeb pai, kui põlv on ära löödud või sammud välja ei tule. Siiski pole ma kindel, et selline suhe suudab välja tuua naise kogu potentsiaali, sest naise teised rollid jäävad ju täitmata. Tütarlaps naises tahab ju ka kohal olla, samuti armuke ja kuninganna, kes ootab, et teda märgataks. Aus on suhtesse minnes kaasa võtta soov ja teadmine: Ma tõesti tahan suhet looma hakata. Tahan panustada, tahan luua „meie koreograafia“. Lihtsalt mängimine pole aus selle inimese osas, kelle elus osaleda tahetakse ja kindlasti pole see ka aus iseenda suhtes. Siin on vastutuse koht! Muidugi kõik osapooled vastutavad. Nõnda ju peaks see täiskasvanud inimeste mängulises maailmas olema. 

Suhtest on rõõmu, kui oled andja ja oskad ka vastu võtta ja siis saab sellest imeline dünaamiline mitmetasandiline tants. Imeline tants liigutuste ja sammudega, mida vaid teie kaks teate ja oskate. Las muusika kannab ja Looja hoiab. Luba oma hingedel nautida, armasta ennast ja oma partnerit. Las kaob algus ja lõpp! Sulandu ja tule siis enda juurde jälle tagasi, sest igas tantsus on suurepärane koht soolole. 

Kirjutasin selle loo naisterahva pilgu läbi. Mehed, ärge pahandage! Minul oli lihtsam see kirja panna just nii, kuigi olen õppinud tantsuõpetajaks ja õpetajal peavad nii naisterahva kui ka mehe sammud selged olema. Vaheta osapooled ja sisuliselt ei muutu midagi: üks on andja, teine saaja. Peatähtis, et kõik oleks tasakaalus. 😉 Naudi rütme ja luba tantsul end kanda, olgu see paaristants või soolo. Harjutamine teeb meistriks!

Fotograaf Erik Riikoja ja tantsijad Alice Aleksandridi ja Oliver Kallion

Fotograaf Erik Riikoja ja tantsijad Alice Aleksandridi ja Oliver Kallion

 

Kas artikkel oli kasulik? Kui tellid uudiskirja, saad kord kuus põnevad artiklid ja koolitusuudised oma postkasti. Soovin tellida uudiskirja:

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga