Milline näeb välja rännak iseenda sisse?

7. veebr. 2012 | Psühholoogia, Teraapia

Postituse autor: Holistika Instituut

Intervjuu holistilise terapeudi Kristiina Garancisiga. Küsitles Marge Rahu.

Rännak ehk holistilise teraapia sõnastikku kasutades regressioon on teekond iseenda sisse. Rännakut aitab läbi viia terapeut ning selle abil leiavad tuhanded inimesed vastuseid oma küsimustele: miks mu suhtemuster kordub? Miks ma olen armukade? Miks ma kardan midagi? Miks mind vaevab see haigus? Miks mu karjäär ei õnnestu? Rännak annab võimaluse uurida kõikvõimalikke probleeme, nii seda, kuidas mõjutab sinu tänast elu valus lapsepõlvekogemus, kui ka erinevaid kehalisi sümptomeid, pingelisi suhteid või hoopis piiluda tulevikku ja leida endale töö, mis sind inspireerib. Buduaar palus rännakust rääkida tunnustatud holistilisel terapeudil Kristiina Garancisel, kes on aidanud paljudel inimestel rännata.

Milline näeb välja üks rännak?

Holistiline teraapia austab inimese terviklikkust ja regressiooni käigus keskendutakse nii mõtetele, tunnetele kui ka füüsilisele kehale, aga väga olulisel kohal on ka inimese hing ja vaim. Ehk siis rännakul tervendatakse tundeid, keha ning leitakse läbielatud sündmuste seos isikliku arenguga, nn hinge õppetundidega.

Põhilise osa ajast lebab klient diivanil suletud silmadega ja teeb terapeudi juhtimisel rännaku siseilma. Järk-järgult mõnusalt lõõgastudes jõuab klient une-eelsesse meditatiivsesse seisundisse. Regressioon toimub muutunud teadvuse seisundis ehk siis kliendi ajus domineerivad sügava lõdvestuse tulemusena alfa-lained ja nii tajub ta iseennast, oma keha ja sisemaailma rahu seisundis hoopis teistmoodi. Sel viisil on alateadvusele vabam juurdepääs ja lihtsam on oma harjumuspäraseid “programme“ avastada, mõista ja muuta.

Klient võib muutunud teadvuse seisundis elada läbi sündmusi, mida ta mäletab. Aga pinnale võivad kerkida ka sündmused, mis on nii palju valu tekitanud, et ta on need peitnud sügavale alateadvusse ja täiesti unustanud.

Baaspõhimõte on see, et probleem ja sellega seotud kehalised sümptomid kaovad, kui inimene läheb tagasi selle momendi või olukorra juurde, kus probleem tekkis.

Kõige lihtsam oleks öelda, et rännaku tulemusel toimub suurpuhastus, kus klient saab teadlikult vanal tundel, mälestusel, uskumusel minna lasta. Sellega seoses vabaneb hulk energiat, mida oleme seni kasutanud alateadlikult ebamugavustunde hoidmiseks, mingi iseenda osa varjamiseks ning mille saab suunata ellu ja tegutsemisse.

Kui teadlik on inimene pärast rännakut sellest, mida ta rännaku ajal räägib või kogeb?

Rännaku ajal pole inimene hüpnoosis, vaid teadlik oma kehast ja ümbrusest. Ta on rohkemgi “kohal“ ja iseendaga kontaktis kui kiires tavaelus.

Kuidas toimub inimeses oodatud muutus?

Teraapia tulemus võib reaalses elus avalduda väga kiiresti. Töötades läbi neid tundeteemasid, mis on seotud probleemidega elus, muudame oma sisereaalsust, lahustades minevikus läbielatud pingeid, valu, viha, süütunnet, häbi jne. Kui oleme need vabastanud ehk mineviku kogemuse teadvustanud ja mõtestanud, teiseneb ka igapäevaelu. Sind ärritanud suhe ei tekita enam tugevaid tundeid, ärevus kaob, pinge haihtub. Muutused sisemaailmas toovad kaasa muutused välismaailmas ning tehtud ümberkorraldused kanduvad ka tavaellu – uskumustesse, hoiakutesse, suhetesse, käitumisse, kehasse.

Tihti hakkavad inimesed rännaku lõpus nutma. Miks see nii on?

Vahest on see tundeliigutus. See taju, kui on midagi valusat vabanenud ja oled lahti saanud nn raskest koormast.
Samuti võib see olla seotud südamega, kui oled väga tundlik, lahti ja avatud ja seega ka üliemotsionaalne. Julged taas täie rinnaga hingata ja elu avatult vastu võtta.

Mitu korda tuleb “rännata“ ja kaua üks rännak kestab?

Üks rännak kestab keskeltläbi kolm tundi. Inimesele, kes esimest korda iseendaga tegelemist alustab või siis holistilist meetodit proovib, soovitatakse läbi teha holistiline nelik ehk siis nädala või kahe jooksul neli seanssi. Niiviisi on protsess intensiivsem ja tulemus parem, sest alateadvus on sellise lühikese ajaperioodi jooksul järjestikustel seanssidel avatud.

Kas kõik inimesed oskavad “rännata“? Millest see tuleb, et mõnele mõjub rännak tugevamalt kui teistele?

Minu kliendid on osanud kõik rännata, aga regressioon on ka oskusliku ehk juba kogemustega inimese puhul iga kord erinev. Kuna töö toimub tunde mõtte, keha ja hinge tasandil, ei pruugi tundetasandi muutused kohe teadvustatud saada ja tundub, et rännaku mõju pole tugev. Mõni aeg hiljem, kui energiatasandi muudatus teadvusesse jõuab, on tulemus tajutavam. Teraapia ajal alguse saavad muutused jätkuvad ka hiljem. Võimalik, et inimene hakkab paremini aru saama oma tõelistest vajadustest ja nägema selgemini oma elu mõtet.

Inimesed on keerulised ja probleemidel on tavaliselt rohkem kui üks alge. Kuidas sa terapeudina aru saad, millisest probleemist tuleb alustada?

Kogemused ja intuitsioon. Terapeudi jaoks on oluline täistähelepanu ja protsessis kohalolek. Terapeut teeb rännaku läbi koos kliendiga – ta tunneb tema emotsioone, tajub pingeid ja energeetiliselt nn laetud seisundeid või kogemusi. Need ongi lähteplatvormiks. Samas on see väga loominguline protsess, sest iga klient on täiesti eriline isiksus oma kogemuste, uskumuste ja tõekspidamistega.

Kas rännakuga saab ravida ka näiteks armukadedust või toitumishäireid?

Regressioon võimaldab sõltuvuste tekkemehhanismi lähedalt uurida ja läbielamata tundeid, seisundeid uuesti läbi elada, teadvustada ja tervendada. See, mida klient püüab sõltuvusega matta või leevendada, saab kerkida alateadvusest teadvusesse.

Miks on oluline tegeleda oma energiasüsteemiga?

Iga meie probleem on sõna otseses mõttes blokeering isiklikus energiasüsteemis ning see on seotud nii mõtete kui kehaga, aga ennekõike tunnetega. Blokeeringud, mis sisaldavad selliseid negatiivseid tundeid nagu viha, hirm, häbitunne, süütunne, sõltuvus, argus, perfektsionism, pärsivad tohutul hulgal energiat, mida me võiksid palju otstarbekamalt kasutada. Holistiline teraapia aitab neid energiablokeeringuid läbi töötada. Iga inimene on eriline – maailmas pole teist sinusugust ja vabanedes oma energiablokeeringutest, jõuad lähemale iseendale, oma olemusele ja vajadustele ning hakkad valehäbita väljendama end nii, nagu sa ise soovid. Iseenda väärtustamine ja austamine saab läbivaks seisundiks ja sa jõuad sügavale arusaamisele, et oled ise oma elu looja.

Artikkel ilmus portaalis Buduaar.ee, veebruar 2012

Kas artikkel oli kasulik? Liitu uudiskirjaga ja saad kord kuus värsked artiklid oma postkasti…

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga