Raamatusoovitus: „Kuningas, Maag, Sõjamees, Armastaja. Teekond küpse mehelikkuse lätetele.”

7. okt. 2014 | Psühholoogia, Raamatusoovitused

Postituse autor: Katrin Saali Saul

kuningas-sõjamees-maag-armastaja„Kuningas, Maag, Sõjamees, Armastaja. Teekond küpse mehelikkuse lätetele.” Robert Moore ja Douglas Gillette. (Pilgrim 2014)
Katrin Saali Saul

Robert Moore ja Douglas Gillette kutsuvad meid kaasakiskuvale uurimisretkele, kuidas arhetüübid poisis tekivad ning arutlevad, mismoodi poisi arenemine küpsete mehealgete poole käib ning millised jõud seda protsessi soodustavad, segavad või suisa pidurdavad.

Iga naine tahaks, et tema mees oleks kui Kuningas – võimas, õiglane, väärikas, kes kannaks vastutustundlikult hoolt oma kuningriigi eest, olgu selleks siis perekond või ettevõte. Kõik naised unistavad, et mees oleks kui Maag – loov ja tark, kes leiaks lahenduse neid vaevavatele probleemile. Naised soovivad näha enda kõrval Sõjameest – julget, tugevat, vastupidavat, kes vapralt võitleb oma eesmärkide nimel. Ja milline naine ei igatseks koos olla Armastajaga – truu ja pühendunud partneriga, kes tunneks armukunsti nii kehalist kui hingelist poolt?

Need neli arhetüüpi moodustavad kokku küpse mehe hingeelu põhistruktuuri, luues justkui nii erinevatest algkujudest ühtse meheliku terviku. Kuningas loob Maagi teadmiste varal riigi, mida Sõjamees laiendab ja kaitseb Kuninga juhtnööride kohaselt ning kogu seda pragmaatilist asjaajamist hingestab Armastaja loovus. Jah, Armastaja impulsid panevad mõnikord ka täiearulistel meestel katuse sõitma, ajalugu on rikas sääraste näidete poolest.

Paraku on igal arhetüübil olemas ka oma ebaküpsed varjupooled. Autorid ütlevad karmilt välja, et tänases maailmas on paljude vanuselt ja kehalt täiskasvanute meeste hingeelu jäänud poisikese tasemele ja need küpsed arhetüübid pole välja arendatud. Moore ja Gillette analüüsivad neid põhjuseid, pidades üheks olulisemaks vanade tarkade meeste eeskuju ja initsiatsioonirituaalide puudumist.

Küsimus pole mitte selles, kas variarhetüübid mehes end ilmutavad, vaid millal ja kuidas. Nad on peidus igas mehes.  Kas nad domineerivad või juhivad meest vaid aegajalt?

Tasakaalustatud kuningaenergia variüksuseks on Hirmuvalitseja, kes ei ole huvitatud oma kuningriigi isetust teenimisest. Teda on vallanud türanlik soov tunnetada oma võimu, ta on teiste suhtes jõhker ja ebaõiglane ning hoolib vaid iseenese vajadustest. Selle aktiivse pooluse vastandina varitseb kuningat Nõrgukese passiivne arhetüüp, kes ei oma kontakti oma vägevuse ja jõuga ning kel pole mingit teadmist, oskust ega tahtmist kuningriiki hallata.

Elutervet sõjameest ohustab Sadisti varjukülg, muutes sõjamehe julmaks ning kättemaksuhimuliseks, teiselt poolt aga väärtalituslik Masohhist ehk teovõimetu argpüks.

Armastaja ürgne energia hõlmab elavust ja kirge. Vari-Armastaja kannatab Don Juani sündroomi käes. Ta otsib ülimat ja kestvat orgastilist seisundit, muutudes Sõltlasarmastajaks. Või siis ei tunne ta mingit kirge ja eluiha ning jääb saamatult Suutmatu Armastaja varirolli mängima.

Nutikast ja oskuslikust Maagist saab üle võlli minnes variserlik Tüssaja, kes kasutab oma teadmisi kurjalt ära ning tahab partneritel pidevalt nahka üle kõrvade tõmmata. Maagi passiivne varivorm on Süütuke, kes vaid takistab ja saboteerib kaasinimeste jõupingutusi, sest tal endal puudub elujõud ning ta ei julge oma mõtteid avaldada.

See raamat võiks kuuluda kohustusliku kirjanduse nimekirja kõigile, keda huvitab tõeline mehelikkus, meeste ja poiste arhetüübid ning nende varjupooled.

Kas artikkel oli kasulik? Liitu uudiskirjaga ja saad kord kuus värsked artiklid oma postkasti…

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga