Reisimuljed: imeline Iirimaa – II osa

13. juuli 2012 | Instituudist, Raamatusoovitused

Postituse autor: Marina Paula Eberth

Reisimuljeid kevadiselt Iirimaalt jagab Holistilise Teraapia Instituudi juhataja Marina Eberth, kirja pani Ellen Tõemeel instituudis toimunud teemaõhtul.

Iirimaa on tõeline maiuspala nende jaoks, kellele pakuvad huvi iidsed rituaalipaigad, megaliidid ja erilise väega looduspaigad. Megaliit tähendab suurt kivirahnu või nendest tehtud kivirajatist. Megaliitidest ehitatud kivirajatised on kultusliku tähendusega monumendid. Neid kasutati rituaalipaikade ja hauarajatistena.

Meie külastasime Meathi maakonnas asuvat kolme monumenti: Newgrange, Loughcrew ja Tara mägi.

Newgrange on vanim säilinud eelajalooline monument Iirimaal. Rajatud umbes 5000 aastat tagasi neoliitikumi ehk noorema kiviaja perioodil. Tolle aja inimesed tegelesid põllumajanduse ja loomakasvatusega ning kasutasid puust ja kivist tööriistu. Monumendi ehituseks kasutatud kivid pärinevad 20 km raadiusest ning oletatakse, et ehitustööd võtsid aega ligi 30 aastat. Rajatis koosneb 20 meetri pikkusest sissekäigutunnelist, mille lõpus on kolme süvendiga kamber. Newgrange taastati 1970-ndatel.

Maa aastane tsükkel ümber päikese kujundas iidsetel aegadel inimeste elurütmi. Newgrange’i näol on tegemist astronoomilistel kalkulatsioonidel põhineva nö päikesekellaga. Rajatist kasutati tseremoniaalsel otstarbel talvisel pööripäeval. See on ehitatud nii, et talvise pööripäeva päiksetõusul jõuab päiksekiir sügavale koopa sisse ja valgustab kambrit müstilise valgusega. Päike paistab kambrisse ainult talvisel pööripäeval ja ainult lühikest aega, kuni päike horisondil edasi liigub. Seejärel on kamber pime terve aasta, kuni järgmise pööripäevani. Uskumuse järgi viis päikesevalgus kaasa kambrisse maetud surnud inimeste hinged. Ning kindlustas elavatele inimestele uue viljaka aasta. Vaata videoid Youtube’s.

Energia, mida võis tunda selle rajatise sees oli puhastav ja vaimustav, ajataju kadus. Mõned meie reisiseltskonnas ütlesid, et on kergelt õõnes nagu kosmoselaeval viibimise tunne.
Newgrange’i turismikeskuses saab täita kaardi, mis osaleb loteriis. Kuna rajatise kamber on väike, siis igal aastal saab väike arv õnnelikke inimesi talvisel pööripäeval sellest müsteeriumist osa.

iirimaa_7_newgrange1

Newgrange

iirimaa_8_newgrange2

Newgrange, monumendi sissekäik

iirimaa_9_newgrange3

Newgrange

Tara mägi (The Hill of Tara) oli iidsel Iirimaal kõige püham paik – siin krooniti kuningaid. Selle paigaga on seotud mitmed kohalikud legendid ja müüdid. Rajatis pärineb umbes 5000. aasta tagusest ajast. See koosneb ringikujuliselt kaevatud vallkraavidest, kividega märgistatud banketisaali nimelisest platoost ning teistest väikematest rajatistest.
Lisaks kuninga pühitsemisele oli see ka sotsiaalne kohtumispaik, kus pidustuste raames saadi kokku ning tehti olulisi otsuseid. Ühe vallkraavi keskel, künka otsas asub Saatuse Kivi. Legend räägib, et kui tõeline kuningas astus kivi juurde, siis lasi kivi kuuldavale möirge, mis kajas üle kogu Iirimaa.

iirimaa_10_tara1

Aerofoto Tara mäest (allikas: http://ingeniousireland.ie)

iirimaa_11_tara2

Saatuse kivi (Lia Fáil)

Loughcrew (häälda: lofkru:) kivikalme leidmine oli meie reisiseltskonna jaoks tõeline seiklus. Iidsesse rituaalipaika sisenemiseks pidime dokumendi vastu lunastama eemal külas asuvast kohvikust võtme. Seejärel asusime teele, et leida üles värav, kuhu võti sobib. Rännak monumendi juurde oli pikk – ronisime mööda tuulist mäekülge aina ülespoole.

Loughcrew on olnud iidne tseremoniaalne matmispaik. Konstruktsioonilt on see sarnane varemnähtud Newgrange rajatisega, kuid märksa väiksem. See on samuti rajatud astronoomilise päikesekella põhimõttel. Kevadisel ja sügisesel pööripäeval paistavad tõusva päikese kiired lühikest aega kambri sisemusse. Erinevalt rahvarohkest Newgrange monumendist olime selles paigas täiesti omaette. Ka tunnetatav energia oli selles paigas erinev – karge, selge, püha. Väljaspool kambrit on kivivaremete hulgas lame kivirahn, mis kannab nimetust „Kuninganna troon“. Legendi järgi kuulutas sellel kivil istudes kuninganna Maeve välja seadusi. Kivi on ka viljakuse sümbol, mõjutades sellel istujat.

iirimaa_12_loughcrew1

Teekond Loughcrew juurde

iirimaa_13_loughcrew2

Teekond Loughcrew juurde

iirimaa_14_loughcrew3

Loughcrew

iirimaa_15_loughcrew4

Loughcrew kamber

iirimaa_16_loughcrew5

Sümbolid Loughcrew kambris

Loe ka: Reisimuljed: imeline Iirimaa – I osa

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga