Armastus = tähelepanu

7. aug. 2012 | Armastus, Psühholoogia, Suhtlemine

Postituse autor: Marina Paula Eberth

Marina Paula Eberth

„Ma enam ei jaksa selle inimesega koos elada. Muudkui anna ja anna, aga kõik läheb justkui musta auku, tagasi ei tule mitte midagi. Mida ma vastu saan?“ Tuttav lugu paljudele: olla lähisuhtes ja tunda, et oled kui tühjakspigistatud sidrun. Su armastuse aku on tühi.

Tõdemus, et armas inimene, kes kunagi sulle nii palju tähendas ja pakkus, on tegelikult enesekeskne egoist, võib tekitada sügavat pettumust. Võib-olla aitas ta su majanduslikust madalseisust välja, võib-olla tegi sulle kalleid kingitusi, mida ta enam ei tee – siiski pole raha ja asjad hästi toimiva suhte puhul kõige olulisemad. Suhtes, mis hinge toidab, antakse üksteisele seda, mida käega katsuda ei saa.

Mida me siis üksteisele anname, kui suhe toimib ja andmine-saamine on tasakaalus?

Kuulame partneri ära nii, et ka kuuleme, mida ta tahab öelda; vaatame silma ja näeme; hoiame kaisus ja tunnetame teda; imetleme, mõtleme ta peale, helistame ja saadame armsaid sõnumeid. Me toidame üksteist lihtsate tegevustega, mille võib kokku võtta mõistega täielik, kogu, jäägitu tähelepanu. Täielik tähelepanu ellu rakendatuna on armastus argipäevas. See, mis toidab hinge. Nähtamatu tähelepanuvoog, mis läheb läbi seinte, mille toimet ei piira vahemaa, mis jõuab alati selle inimeseni, kellele mõtleme, ja laeb tema armastuse akut.

Mis on täielik tähelepanu?

Ma panen tähele, kui ma midagi märkan, kuulen, näen, haistan, maitsen ja tunnetan, aga see ei pruugi olla veel selline tähelepanu, mis laeb armastuse akut. Seda võib nimetada lihtsalt info registreerimiseks. Ekhart Tolle kirjutab oma raamatutes „kohaloleku jõust“. See on imeline mõjujõud, mis tekib, kui inimene oskab tajuda ja tunnetada olevikuhetke täie tähelepanuga, olla kohal kogu oma olemusega. Olevikus olla on sõna otseses mõttes allikal käia – neis hetkedes oled ühenduses algallika, iseenda ja eluga. Just seda tunnevad armunud inimesed, kes on teineteise jaoks olemas kõigi oma meeltega. See on täieliku tähelepanu rakendamise seisund, avatud olek, milles andmine on saamine, mõlemad annavad armastust ja saavad seda vastu. Niisugune tähelepanu toidab ja täidab. Me kogeme täielikku tähelepanu mitte ainult suhetes, seda erilist seisundit võib tunda ka millegi loomise ajal. Need on hetked, mil aeg peatub ning me oleme täis väge ja elurõõmu.

Täieliku tähelepanu ajal ei ole sa oma mõtetes, vaid oled kohal iseendas, mitte ainult oma peas. Sa ei ole mõtetega ei minevikus ega tulevikus, sa oled KOHAL, olevikus.

Täielik tähelepanu loob kvaliteetaega

Suhtes pole niivõrd oluline aeg, mil me teisele oma tähelepanu pühendame – kõige olulisem on tähelepanu kvaliteet. Armastuse aku saab kiiresti täis, kui saadav tähelepanu on heatahtlik ja keskendunud. Ent kui su armastatu istub su vastas ja sina talle midagi räägid, kas siis tunnetad ka seda, kui ta sind ei kuula? Ma arvan, et paljud tunnetavad tähelepanu puudumist juba enne kui küsivad: „Kas sa kuulsid mida ma ütlesin?“ Kui teise inimese tähelepanu on mujal, siis sina temalt seda tähelepanutoitu ei saa mida vajad.

Lapsed on siirad ja nende pealt näeb väga selgelt, kuidas täielik tähelepanu toimib. Lapsed pole veel võimelised armastuse toitvat energiat iseendale andma. Nad ei oska ise oma akut laadida ning kasvavad ja arenevad selle tähelepanu varal, mida nad täiskasvanutelt saavad. Lapsed võitlevad vanemate tähelepanu pärast, sest suhetes olev tähelepanu = armastus. Olgu näiteks üsna tüüpiline olukord: ema on kodune, sest lapsed on väiksed. Ta on nendega koos 24/7, lapsed on kenasti riides, pestud ja toidetud, aga virisevad, hoiavad ema sabast kinni, ei mängi omaette. Ema tunneb, et on hirmus väsinud ja vajab enda jaoks aega. Ta mõlgutab oma mõtteid ja tegeleb lastega nagu autopiloodil, vastab küsimustele ilma, et paneks tegelikult tähele mida laps küsis, kallistab automaatselt – ta ei ole oma tähelepanuga laste juures, ei ole kohal. Ja lapsed on näljas, nende armastuse akud on tühjad, sest ema tähelepanu on pidevalt neist eemal. Võib-olla on nad isegi tihti haiged. Mida nende jonnivate ja ema sabas käivate lastega peale hakata? Kui ema võtab lapse sülle ja on lapse jaoks kohal, paneb iga oma meelega tähele, mis hetkes toimub, st kuulab ja mõistab, silitab ja kallistab nii, et ise ka tunnetab, räägib häid sõnu – siis on lapse aku varsti laetud, ta hüppab ema sülest maha ja hakkab rahulikult mängima. Lapsevanem teeb oma tähelepanuga lapsele suure kingituse – turvatunde ja armastusega tangitud laps ei klammerdu ning läheb julgelt maailma avastama. Selle lapse areng on sujuv ja loomulik, tema kaasasündinud anded ja potentsiaal saavad avalduda.

Energiakriis armastuses

Paarisuhtes on sama – armumise aeg laeb armastuse patareid täis, mõlemal on seda küllalt ja jääb ülegi. Iga päev genereeritakse uut energiat juurde. Kui algab argipäev, siis läheb tähelepanu ikka enam tagasi endiste asjade, tegevuste ja inimeste juurde ning patareid saavad tühjaks. Kui see juhtub, siis oleme olukorras, mida kirjeldasin loo alguses: „Tema ei anna midagi, aga mina muudkui raban tema heaks.“ See on paljudele väljapääsmatu olukord – soovitakse olla armastatud, kuid ei saada vastu seda, mida vajatakse. Tühja akuga inimene mõtleb: „Ma ei saa teda ka mitte millegagi rõõmustada, olengi selline vastikus tujus pahur viriseja.“ Ja sul on õigus – tõepoolest on halb olla.

Kuidas pääseda surnud ringist, kui armunud inimeste rikkusest on saanud argipäevane vaesus, armastuse akud on tühjad ja käes on energiakriis? Heidad teisele ette oma tühja akut, süüdistad ja karjud ta peale, et miks tema seda ei lae? See pole lahendus, tõenäoliselt on temagi akus energia lõpukorral. Energiakriis võib olla isegi nii raske, et minnakse libedale teele – mõne teise mehe või naise juurde oma akut laadima. Kas see on lahendus? Ka armukese aku võib tühjaks saada või ei pruugi temagi kogu aeg andmiseks valmis olla. Kuidas kriisist välja tulla?

Täida kõigepealt iseennast

Nüüd jõuame loo kõige olulisema osa juurde. Täieliku tähelepanu maagia rakendamine suhtes võib muuta väga palju, aga sa ei pea olema teiste jaoks kohal kogu aeg. Täieliku tähelepanu kõige olulisem elukvaliteeti muutev mõju tuleb sellest, et minnes täieliku tähelepanu ehk armastava tähelepanu seisundisse, annad sa ennekõike iseendale. Sa ei saa iseendale mitte anda, kuna sa liigud olekusse, mis täidab sind ennast

„Olla seisundis“ tähendab, et sa oled ise selle armastava tähelepanu keskmes. Sa ei saa kaaslasele/partnerile anda seda, mida sul ei ole – olematut armastust ei saa jagada. Nappidest energiavarudest antud armastus on ajutine ja aku saab ühel hetkel tühjaks. Ja see võib sama mustrina korduda suhtest suhtesse. Tule koju iseenda juurde ja siis on sul midagi, mida teistele anda – oma partnerile, oma lastele ja sõpradele.

Hea uudis on see, et sa oled iseendale alati olemas olnud. See on sinu tuum, hing, tõeline mina. Sa oled sellest lihtsalt kaugenenud ega pruugi end kohe taas üles leida ja kontakti saada. Kui tuled täieliku tähelepanuga iseendasse, siis võid kohata kriitilisi mõtteid, hirme, viha ja valu. Täielik tähelepanu läheb neist läbi, kaugemale ja sügavamale, jõuab sinu tuumani. See on seisund, milles on olemine.

Armastus ei ole väljaspool sind, sina ise oled selle allikas. Armastava tähelepanu seisundisse minemine tähendab õigemini mitte midagi tegemist. Sa lased endal „vajuda“ sellesse allikasse liikudes peast südamesse, mõtete virvarrist tajumise avatud olekusse. Taju! Ära hinda!

Harjutus: Aku laadimine ehk täieliku tähelepanu seisundisse minek

See on lihtne harjutus, mis ei nõua palju aega ega suurt pingutust. Mõned lihtsad tegevused, mis aitavad sul astuda üle läve iseenda juurde, liikuda oma mõtetest tunnetamisele, peast kehasse.

Keskendu oma südamele. Kui olukord on sobiv, siis võid sulgeda silmad, aga see pole hädavajalik. Keskendu südamepiirkonnale, hinga sügavalt sisse ja aeglaselt välja ning lõdvestu. Kui sa südant selgelt ei tunneta, pane käsi rinnaku keskele, südame kohale. Lõõgasta lihased. Lase oma kõht lõdvaks, lõdvesta õlad ja nägu. Jätka hingamist ja lõõgastumist. Luba endal vajuda iseenda sisse, ilma mõtlemata, lihtsalt vajuda, olles hetkes, tajudes iseennast. Kui see ei taha õnnestuda, siis kasuta abivahendina meenutust armumisest või mälestust mõnest loominguhetkest või heast elamusest. Meenuta toonast kehatunnet ja keha aitab sul samasse seisundisse liikuda. Kui sa oskad juba oma pea tühjana hoida ja oma kehas olla, võid asuda harjutuse teise osa juurde: vaatle olukorda, iseennast või partnerit ilma hinnanguta. Lihtsalt vaatle, ole hetkes ilma mitte midagi tegemata. Lase elul lihtsalt liikuda läbi iseenda.

Parim lahendus on õppida oma akut ise laadima, andes iseendale armastavat tähelepanu. See tähendab sõltumatust – sinu hea enesetunne ei sõltu enam sellest, kas temal on sinu jaoks hetkel aega või ei ole? Kas pole ahvatlev vabadus – mitte sõltuda tema ajast või tujust.

Mehed ja naised

Meestel ja naistel on erinevad armastuse aku laadimise oskused. John Gray, raamatu „Mehed on Marsilt, naised Veenuselt“ autor, kirjutab meeste vajadusest „minna oma koopasse“. Naine võiks olla mõistvam mehe suhtes, kes tõmbub endasse ja „teeb oma asju“, käib kalal, „teeb väljas ühe tiiru“, teeb sporti, loeb lehte või vaatab tühja pilguga telekaekraani. Olles „oma koopas“, on mehe tähelepanu pööratud iseendale, st ta laeb armastuse akusid ja naise juurde tagasi jõudes on tal midagi anda. Seepärast oleks mõistlik tagasijõudjat rõõmsalt tervitada ja mitte näägutada sellepärast, et ta „pole midagi andnud“. Mees on just nüüd valmis andma.

Naised oskavad paremini kui mehed hoida oma tähelepanu teistel, aga nad ei oska nii hästi oma akusid laadida. Naised ootavad meestelt seda, mida nad ise hästi oskavad – mehe täielikku tähelepanu, mis tähendab seda, et mees oleks lihtsalt kohal ja kuulaks ära. Kui naine ütleb, et „meil on vaja rääkida“, siis tähendab see, et aku on tühjaks läinud ja on vaja, et mees pühendaks talle oma täielikku tähelepanu. Naise jaoks ei olegi tihti vaja lahendusi pakkuda, ta oskab ise lahendusi leida, tema aku saab kiiremini täis, kui kuulamisele kaasneb käe hoidmine või kaisutamine.

Ka hästi toimivasse paarisuhtesse võib tulla energiakriis, kui perre sünnivad lapsed. Naine annab ja annab väiksele lapsele ning see on loomulik ja vajalik – ilma ema täieliku tähelepanuta jääb laps armastusenälga. Mehe jaoks võib see olla üsna raske aeg, sest naise aku saab lapsele andes tühjaks. Mees tunneb, et tema peab lõpmatult andma ja vastu ei saa midagi. Mis oleks lahendus? Energiakriisist välja aitab elu praktiline korraldamine nii, et naisele oleks oma aeg ja võimalus omaenda akusid laadida. Armastava tähelepanu avatuses hakkab romantika jälle voolama.

  • Meestele: Täielikku tähelepanu anda on odavam kui teha kalleid kinke. Kallid kingid võivad olla lisatasuks, aga need ei asenda seda hingetoitu, mida naise armastuse aku tähelepanuvooga laadimine talle annab.
  • Naistele: Õpi iseendale täielikku tähelepanu andma. Kui sa oskad omaenda armastuse akut laadida, ei sõltu su igapäevane õnnetunne ja hea tuju ainult mehest, sa oled vaba ja sõltumatu ja sul on palju rohkem teistele anda. Kui mehel on sinu jaoks aega ja ta pöörab oma tähelepanu sulle, siis on see boonus, kui üks kallis kingitus.

 

Artikkel ilmus ajakirjas ÜKS nr 5, 2012.

Kas artikkel oli kasulik? Liitu uudiskirjaga ja saad kord kuus värsked artiklid oma postkasti…

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga