15 aastat Holistilise Teraapia Instituuti – II osa

1. apr. 2013 | Instituudist

Postituse autor: Marina Paula Eberth

1. mail 2013. aastal tähistab Holistilise Teraapia Instituut 15. tegevusaasta täitumist. Instituudi looja ja juhataja Marina Paula Eberth vaatab tagasi möödunud ajale.

II osa

Instituudi oma nägu

Kui meilt küsitakse mõne inimese kohta „Missugune ta on?“, siis kasutame teda kirjeldades tihti just omadussõnu. Meie, instituudi töötajad, oleme otsinud sõnu, mis iseloomustaksid Instituuti ja leidnud, et ta on loov, uudne ja novaatorlik, kasvav, arenev ja liikuv, avatud ja tolerantne, rõõmus, lustlik ja humoorikas, aus ja ehe. Ilu on vaataja silmades. Suure tõenäosusega mängivad siin kaasa meie enda projektsioonid ja me näeme Instituudis seda, mis meiski on olemas. Uuendusmeelsus on iseloomulik nii Instituudile, kui temaga seotud inimestele, meil on julgust käia uusi, sissetallamata radu.

Instituut on ideest reaalsuseks saanud ja elab nüüd oma elu meie igapäevase suhtlemispartnerina. Aastaid tagasi tõi süsteemne pereteraapia psühholoogiasse väga tähtsa arusaama – igal suhtel on tegelikult kolm osalist: kaks inimest ja suhe nende vahel. Suhte heaks toimimiseks tuleb sellele aega pühendada, seda armastava tähelepanuga toita. Seda me just nimelt teemegi, käies Instituudil regulaarselt „külas“, et selgemini tunnetada tema vajadusi ja omaenda suhet Instituudiga.

Me selgitame oma koolitustel, et meie mõtted loovad meie elu ja õpetame, kuidas luua sellist elu, mida me tegelikult soovime. Kasutame ka ise samu manifesteerimise võtteid, luues endale ja Instituudile helget tulevikku. Kuna soovitu kujutlemine, eriti kui sellega on seotud tugev positiivne emotsioon, on tugeva loova jõuga, siis teeme igal aastal Instituudile uue visioonipildi. Alates 2008. aastast on instituudi töötajate pere jaanuari esimestel päevadel kokku tulnud ning ühiselt valmis teinud kollaaži, milles Instituudiga „suhtlemisel“ saadud info on rüütatud sümboolsesse ja kunstilisse vormi. Visioonipilt ripub instituudi koridoris aukohal ja kõik meie külalised saavad seda imetleda.

visioonipilt_2013_300px

Instituudi visioonipilt 2013. aastal

Vaata instituudi visioonipiltide galeriid.

Mis on holistika?

Instituut ja temaga seotud rahvas on eesti keelde loonud uue sõna: holistika. Meie õpilased ja kliendid ütlevad: „Ma õpin holistikat“, „Holistika ütleb nii…“, „Mul on sel nädalalõpul holistika“, „Holistika on mind palju aidanud“. Püüdes hoomata, mida meil õppijad ja holistilise teraapia kliendid sellesse sõnasse panevad, võiks öelda järgmist. Holistika on õpetus elust, mitmekülgne ja terviklik inimesekäsitlus, millesse on haaratud nii keha, meel, hing kui vaim. Holistika on praktiline ja eluline, inimestele abiks liikumisel õnnelikuma, parema elu poole. Holistika on iseendaks saamise kasvulava. Positiivne ja optimistlik holistika toob endaga kaasa hoolimise, head suhted ja nii turvalise keskkonna, et inimestel on julgust olla „ise“, ilma teeskluse ja piinlikkuseta. Holistika on abiks neile, kes mõistavad, et välismaailma muutmiseks on vaja muutust sisemaailmas ja just sisemaailmast leiame me iseenda ja inimkonna arenguks vajalikud ressursid.

Kuna see sõna meeldib ka kogu instituudi rahvale, siis paar aastat tagasi eestindasime oma kodulehe inglisekeelset domeeninime ning asendasime lihtsa ja meeldejäävaga: www.holistika.ee.

Oma tee

Tänaseks on välja kujunenud instituudi töösuunad – enesearengu koolitused, väljaõpe terapeutidele ja holistilise teraapia arendamine. Teraapiamaailmas on väga palju erinevaid teraapiasuundi, koolkondi ja nimetusi. Igaühe taga neist on inimesed, kes seda suunda viljelevad ja inimesed, kes pakutavast abist kasu saavad. Mind on nimetatud uue teraapia maaletoojaks. Tegelikult olen ma uue teraapia maale looja.

Kui ma alustasin oma praksist Kopenhaagenis, siis kasutasin klientidega töötades neid tehnikaid ja võtteid, mida olin Ingelise Emby juures õppinud. Oluline arenguhüpe tuli siis, kui aastal 2000 ühinesin Optimaalse Toitumise, Terviklikkusele Orienteeritud Teraapia ja Teadusuuringute Instituudiga ja asusin tööle Tervisemajja (Sundhedshuset). Kuna töötasin koos toitumisterapeutide, homöopaatide, akupunktööride, massööride, kinesioloogide ja arstidega, siis saatsid nad minu juurde kliente, kellel olid kõikvõimalikud tervisehädad. Nende jaoks oli vaja teistsugust lähenemist, uusi tehnikaid. See oli põnev aeg, mis tõi tulipunkti keha-vaimu seosed ning ma kaevusin raamatutesse holistilisest tervisekäsitlusest, käisin ise oma kolleegide juures kursustel ja rõõmustasin selle üle, et Tartu Ülikoolis omandatud psühholoogi haridus sisaldas piisavalt teadmisi inimese anatoomiast ja füsioloogiast. Iga klient õpetas midagi, iga klient arendas nii mind kui teraapiasuunda, mis muutus aina holistilisemaks, sest teraapiaprotsessi oli nüüd haaratud inimene tervikuna ja holistilised rännakud sisemaailma võimaldasid töötada nii keha, meele, hinge kui vaimuga. Sündinud oli teraapia, mis ühendab psühhoteraapia, suhtlemise hingega ehk spirituaalsuse ja keha tervendamise. Holistilistel rännakutel uurisid kliendid oma sisemaailma ja leidsid minevikust üles oma probleemide algpõhjused, olukorrad, kust hädad alguse olid saanud. Nad vabastasid minevikus kinnikiilunud tunde- ja mõttemustreid, jõudsid nii iseendale lähemale ja minu suureks rõõmuks ka tervenesid.

Identiteedi otsimine

Erapraksisega terapeudil on vabadus teha tööd omamoodi, kasutada just neid tehnikaid, mida ta heaks arvab. Kui ta aga ei tee seda, mille kohta tal on ette näidata koolituspaberid, nõuab hea tava, et ta annab oma tegevusele uue nime. Aastatel 2007–2011, mil teraapiale oli tekkinud oma nägu, Instituut kasvanud ja terapeudikoolituse lõpetanud kolleegidki juba olemas, kerkisid üles uued küsimused: mis on meie töö õige nimetus? Kuhu me kuulume? Kui me tahame olla teraapiamaastikul nähtavad, siis tuleb kirjeldada kohta, kus me sellel maastikul asume.

Ma olin läbi lugenud regressiooniteraapia käsiraamatu kaks paksu köidet ja mõistnud, et meil on selle teraapiaga üsna palju ühist. Nii nagu regressiooniterapeudid, ütleme meiegi kliendile: „Mine ajas tagasi sellesse olukorda, kust probleem on alguse saanud.“ Kui klient on meditatiivses seisundis, siis käivitub imeline protsess ja tema psüühika leiab selle põhjuse mälust üles. Kuna mul aga puudus vastav koolitus, polnud õige minu poolt õpetatavat nimetada regressiooniteraapiaks.

Rahvusvaheline tegevus

Aastal 2004, kui võtsin osa ühest teraapiakoolitusest Hollandis, puutusin esmakordselt kokku Euroopa regressiooniterapeutidega, kes töötasid, viies inimesi eelmistesse eludesse. Suhted nende vahvate inimestega jätkusid läbi mitme aasta ja kui ma sain 2008. aastal kutse astuda Euroopa Regressiooniteraapia Assotsiatsiooni (European Association for Regeression Therapy EARTh) liikmeks, siis ma seda ka tegin. Vaatamata oma nimetusele on ühing ammu Euroopa piiridest välja kasvanud. EARTh-il on 200 liiget 25 erinevas riigis üle maailma. See on aktiivne ja arenev kooslus, mis liidab avatud meelega terapeute, kes oskavad inimesi aidata, töötades psüühika sügavamates kihtides.

Suhtlemine erinevate maade regressiooniterapeutidega on avardanud mu horisonti ja aidanud lahendada identiteediprobleemi. Aja jooksul on selgunud erinevused meie teoreetilistes seisukohtades, kuid praktilise poole pealt on sarnasus suur. EARTh-i koolituste hindamise komisjon tutvus põhjalikult Instituudi õppekavaga ja kiitis meie terapeudikoolituse heaks. Holistilise Teraapia Instituudi teraapiakoolitus kuulub 2012. aasta algusest alates EARTh-i poolt tunnustatud koolitusprogrammide hulka.

Viimased kaks aastat olen EARTh-i juhatuse liikmena olnud tegev assotsiatsiooni töö juhtimisel. Nii instituudi kui meie terapeutide jaoks on alanud uus periood uute võimalustega. Me oleme avanud mitte akna Euroopasse vaid lausa ukse lahti teinud. Selle aasta juulis toimuvad EARTh-i suvepäevad Eestis ning meie terapeutidel on suurepärane võimalus sellest toredast rahvusvahelisest üritusest osa võtta. Viie päeva jooksul toimuvad töötoad, mida viivad läbi rahvusvaheliselt tuntud regressiooniterapeudid. Suvepäevade teema „Naiselikkus, mehelikkus, seksuaalsus“ peaks pakkuma põnevust nii eesti kui välismaa terapeutidele. Esimene omavaheline tutvus on juba sõlmitud, eesti terapeutidest koosnev korraldajate tiim kohtus EARTh-i juhatusega jaanuaris Tallinnas. Suve lähenedes on meie terapeutidel ja Instituudi rahval käed-jalad tööd täis, sest soovime omalt poolt külalistele parimat pakkuda.

EARTh_board_and_Estonian_team_January2013

EARTh juhatuse liikmete ja Eesti korraldustoimkonna kohtumine Tallinnas 27. jaanuaril 2013.

Loe ka:

Kas artikkel oli kasulik? Liitu uudiskirjaga ja saad kord kuus värsked artiklid oma postkasti…

E-post:

Perekonnanimi:

Loe ka neid postitusi:

0 Kommentaari

Komenteeri postitust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga